V mnohých krajinách sa elektromobily stávajú samozrejmosťou. Niekde dokonca predbehli v predajoch autá so spaľovacími motormi. Odpor proti nim je však stále silný. Množstvo ľudí by po takomto vozidle aj siahlo, ak by bolo skutočne „zelené“.

Najčastejšia výčitka sa týka neekologickej výroby a likvidácie batérií, ale aj irónie pri výrobe elektrickej energie. Vozidlo s nulovými emisiami je pre prírodu pozitívny prínos, ale pokiaľ čerpá energiu napríklad z uhoľnej elektrárne (zatiaľ 37 percent svetovej produkcie), len ťažko hovoriť o ekológii.

Stále sme iba na začiatku

Problém emisií je ale riešiteľný. V súčasnosti je spoločnosť prispôsobená využitiu vozidiel na fosílne palivá. Obrovské koncerny, ktoré z tohto gigantického odvetvia profitujú, sa musia k elektrickým autám prepracovať postupne. Prakticky všetky renomované automobilky už ponúkajú aj elektrické či hybridné vozidlá. Dokonca aj tie, ktoré v ich budúcnosť veľmi neveria. Tlačí ich do toho konkurencia a politická i ekologická snaha o znižovanie uhlíkovej stopy.

Mercedes-Benz koncept EQT
Zdroj: Mercedes-Benz AG - Global Commun

Peniaze sú problém

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa