Kampaň UPC proti konkurencii využívajúcej káble zavesené na stĺpoch elektrického vedenia, verejného osvetlenia či miestneho rozhlasu pokračuje. Z bratislavskej Petržalky, kde sa UPC nepozdávali vedenia spoločnosti Digi Slovakia, sa aktivity jej právnikov presunuli do Spišskej Novej Vsi, na lokálneho providera Rupkki.

Návrh na vydanie predbežného opatrenia, ktoré by Spišiakom zakazovalo poskytovať internetové a televízne služby (Fwd.sk ho má k dispozícii), podali advokáti z kancelárie Chochoľák & Česla na Okresný súd Košice I začiatkom minulého týždňa.

Pandorina skrinka

Geografické rozšírenie kampane prichádza v čase, keď bratislavský krajský súd v piatok (19. marca) zrušil predbežné opatrenie z decembra, zakazujúce Digi poskytovať v Bratislave-Petržalke internetové a televízne služby prostredníctvom vzdušných vedení.

Verdikt súdu vnímajú sporné strany, samozrejme, odlišne.

„Teší nás, že súd objektívne zhodnotil situáciu a spravodlivo rozhodol v prospech obyvateľov Petržalky a našich klientov,“ uviedla v tlačovej správe šéfka Digi Melinda Monica Morariu.

„Toto rozhodnutie otvorilo Pandorinu skrinku a vďaka nemu si oddnes na Slovensku každý môže ťahať káble kdekoľvek a akokoľvek,“ reagoval hovorca UPC Jaroslav Kolár. Podľa neho ide o „hrozivý precedens, vďaka ktorému už ani jeden operátor na Slovensku nezakope pravdepodobne ani meter káblu“.

V rámci mediálneho ping pongu následne Digi vyšla s odhalením, že sama UPC na poskytovanie služieb používa vzdušné káble: v Košiciach. Médiám poskytla fotodokumentáciu, na ktorej majú byť vedenia

  • Na Moskovskej ulici

Žalôb UPC na zavesené káble pribúda

Zdroj: Digi Slovakia

  • Na Triede SNP

Žalôb UPC na zavesené káble pribúda

Zdroj: Digi Slovakia

  • Na Triede Armádneho generála Svobodu

Žalôb UPC na zavesené káble pribúda

Zdroj: Digi Slovakia

„Mrzí nás, že UPC napáda svojich konkurentov za postupy, ktoré sama ticho realizuje, a ktoré sú navyše v súlade s platnou legislatívou,“ vyjadrila sa M. M. Morariu.

Update (utorok 23.3., 20:00): V priebehu dňa UPC vyšla s protivyhlásením, že košický kábel, na ktorý poukazuje Digi, bol natiahnutý v roku 2001. Teda ešte pred tým, než začala platiť norma prikazujúca klásť telekomunikačné vedenia do Zeme.

Okrem toho, vybudovala ho firma Kabel Plus Východné Slovensko, ktorú UPC neskôr kúpil. „A to v súlade s územným rozhodnutím a príslušnými predpismi," dodáva J. Kolár.

Len do zeme

Práve na (ne)súlade s právnymi predpismi postavila UPC svoju žalobu na Digi – a najnovšie aj na Rupkki. Tiež dôvodí, že žalované firmy naťahali káble bez príslušných úradných povolení.

Podľa UPC sa Digi aj Rupkki dopúšťajú nekalej súťaže. Keďže podľa nej nedodržiavajú zákon, majú oproti providerom, ktorí káble zakopávajú, nižšie náklady, takže ich služby môžu byť výrazne lacnejšie.

Čo hovoria predpisy? Vyhláška Ministerstva životného prostredia 532/2002 Z.z. naozaj prikazuje umiestňovať telekomunikačné rozvody „pod povrch zeme“.

A ako vyplýva zo stanoviska rezortu výstavby, ktorý túto agendu zastrešuje, by stavebný úrad držiaci sa tohto ustanovenia nemal vydať územné povolenie, na základe ktorého možno budovať telekomunikačné siete.

Digi sa bráni, že vzdušné káble používa len na krátkom úseku, aj to len na príjem signálu TV Bratislava do svojej centrály. A že služby klientom poskytuje cez káble umiestnené pod zemou.

Platné územné povolenie

Rupkki nevyvracia, že vzdušnými vedeniami obsluhuje i koncových zákazníkov. Podľa konateľa Martina Podkrivackého ich je v súčasnosti viac ako štyritisíc. No tvrdí, že sieť vybudovali na základe platného územného rozhodnutia stavebného úradu v Spišskej Novej Vsi, vydaného v apríli 2006.

Na diskutabilnom základe sa zdá byť aj druhý argument UPC v návrhu na vydanie predbežného opatrenia. Podľa neho Rupkki poskytuje televízne služby bez oprávnenia na retransmisiu.

Rupkki oponuje, že služby retransmisie v jeho sieti poskytuje partnerská spoločnosť DSI Data z Námestova. A tá podľa M. Podkrivackého platnú registráciu na Rade pre vysielanie a retransmisiu má.

„V súčasnosti prebieha prieskum záujmu o služby spoločnosti DSI Data na území Spišskej Novej Vsi a testovacia prevádzka u vybraných potenciálnych klientov,“ dodáva konateľ Rupkki.

DSI poskytuje IP TV služby od roku 2008. Vo vlastných sieťach robí retransmisiu v okresoch Žilina, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín a Prievidza. Cez nezávislých partnerov sa v súčasnosti okrem Spišskej Novej Vsi dostáva k zákazníkom v lokalitách Martin, Stará Ľubovňa, Rimavská Sobota, Prešov a Šurany.

Digi aj Rupkki vidia dôvod právnych krokov UPC v tom, že najväčšia slovenská káblovka s nimi nedokáže súťažiť na komerčnej báze.

„Konkurentovi z Bratislavy po ani nie dvoch rokoch poskytovania internetu v Spišskej Novej Vsi odporúčame vrátiť sa k trhovému boju postavenom na súťaži o klienta pri poskytovaní čo najlepších služieb za dobré ceny,“ dodáva M. Podkrivacký.

Prečítajte si súvisiaci blog: Prečo sa UPC nepáčia káble Digi, Rupkki...