Sony ako jediná značka až doteraz čakala s uvedením smartfónu s duálnym fotoaparátom. Konečne je tu v Xperii XZ2 Premium. Uložený je vertikálne uprostred zadnej časti. Primárnemu 19 Mpix senzoru veľkosti 1/2,3 palca s objektívom G Lens a svetelnosťou f/1.8 sekunduje, trochu prekvapujúco, 12 Mpix čiernobiela kamera s rovnako veľkým senzorom aj objektívom, ale s clonou f/1.6.

Okrem umeleckých čiernobielych záberov slúži aj na zachytenie detailov a potom úplne nový obrazový procesor Aube zábery z oboch senzorov spojí to jedného.

Xperia XZ2 Premium: Sony konečne nabehlo na duálnu kameru

Zdroj: Sony

Sony ako prvá prichádza s rekordnou citlivosťou ISO 51 200 pri fotografiách a ISO 12 800 pri videu. Huawei P20 Pro by mal tieto čísla dobehnúť a dokonca zdvojnásobiť v chystanej aktualizácii. Kedy to ale bude, je zatiaľ tajomstvom.

Sony Xperia XZ2 Premium je po XZ2 a XZ2 compact zatiaľ jediný smartfón na svete, ktorý nahráva 4K HDR video. A spolu s XZ2 a XZ2 compact je stále jediný, ktorý zvláda extra spomalené video rýchlosťou 960fps aj vo full HD rozlíšení. Podobne ako už predávaná dvojica noviniek, aj XZ2 Premium vynechala optickú stabilizáciu a spolieha sa na softvérovú SteadyShot a prediktívny Hybridný Autofocus. Mohli sme sa presvedčiť, že fungujú prekvapujúco dobre.

S dvojicou kamier už aj Xperia podporuje plnohodnotný softvérový bokeh záber. Funkcia bokeh je už aj u predošlých modeloch Xperia, ale ide o viacnásobné snímanie jednou kamerou a výsledky neboli vždy porovnateľné s konkurenciou.

Predná kamera má 13 Mpix rozlíšenie, svetelnosť f/2.0, podporuje stabilizáciu SteadyShot a ISO 3 200.

Xperia XZ2 Premium: Sony konečne nabehlo na duálnu kameru

Zdroj: Sony

Druhou výsadou modelu Premium je 4K rozlíšenie displeja. Rozlíšenie 3 840 x 2 160 bodov pri uhlopriečke 5,8 palca znamená gigantickú hustotu až 765 ppi. Zatiaľ nie je známe, že bude v natívnom rozlíšení fungovať stále, alebo len pri relevantných aplikáciách, ako je galéria fotografií alebo prehrávanie videí, ako to bolo pri prvej generácii XZ Premium. Samozrejmosťou je podpora HDR a dvorných technológií zlepšovania obrazu X-Reality.

Z rozlíšenia displeja sa dá vypočítať, že dizajn XZ2 Premium ostáva konzervatívnejší. Respektíve, že pomer strán je štandardných 16:9. Rám okolo obrazovky nepatrí k najtenším. Zadná strana je zo skla a zaoblená ako pri Xperii ZX2. Takže tiež podporuje bezdrôtové nabíjanie. Mobil je odolný voči vode a prachu s certifikátom IP68.

Xperia XZ2 Premium: Sony konečne nabehlo na duálnu kameru

Zdroj: Sony

Celkovo ide o poriadny kus telefónu. Na najtenšom mieste má hrúbku 6,4 mm, ale na najhrubšom až 11,9 mm. S výškou 158, šírkou 80 mm a hmotnosťou až 236 gramov patrí k tým najťažším na trhu. Má to dôvod. Sony používa dvojnásobne hrubšie ochranné sklo na svojich prémiových modeloch.

Batéria má 3 540 mAh. S technológiami Stamina a Qnovo by sme sa mali znova dočkať veľmi slušnej výdrže a aj životnosti batérie. Sony deklaruje jeden deň pri plnohodnotnom používaní. Potešia aj stereo reproduktory či podpora technológie bezdrôtového prenosu audia LDAC.  

Xperia XZ2 Premium: Sony konečne nabehlo na duálnu kameru

Zdroj: Sony

Xperiu XZ2 Premium poháňa Qualcomm Snapdragon 845 so 6 GB operačnej pamäte. Interná pamäť má kapacitu 64 GB a dá sa rozšíriť o ďalších 400 GB pomocou microSD karty. XZ2 Premium podporuje aj Dual SIM.

Xperia XZ2 Premium sa v čiernej a striebornej farbe začne predávať v priebehu leta. Cena pre slovenský trh zatiaľ nebola špecifikovaná. 

Xperia XZ2 Premium: Sony konečne nabehlo na duálnu kameru

Zdroj: Sony