Nové mobily HTC s osmičkovými telefónnymi Windowsami bol v septembri na oficiálnom uvedení privítať sám Steve Baller (šéf Microsoftu). Lebo podľa neho šlo o „významný míľnik pre obe firmy“. Jednou rukou objímal topmanažéra tradičného hardvérového partnera, v druhej držal mobil s netradičným názvom Windows Phone 8X by HTC, ktorý označil za „signature phone“ (niečo ako vzorový telefón) nového systému.

Bez ohľadu na to, čo si o tom mysleli kolegovia z Nokie, highendová 8X a strednotriedová 8S sú prvé dva reálne predávané mobily s ďalšou (poslednou?) nádejou Microsoftu na prienik do smartfónového biznisu.

Dizajnovo sa Windows Phone 8X by HTC, alebo tiež Accord, akoby viezol na líniách „fínskej školy“. Unibody telo z jedného kusa polykarbonátu (tvrdeného plastu) so zaoblenými hranami pripomína práve nokiovskú Lumiu. Podobne ako tohtoročný androidový highend HTC, model One X.

Tak či onak, výsledkom je mobil, za ktorý sa netreba hanbiť. Navyše, v žltom či červenom variante, v ktorých sa 8X bude popri štandardnej čiernej a menej štandardnej modrej predávať, môže aj zažiariť.

Rozmerovo (13 x 6,5 centimetra) je 8X tak na hrane, pokiaľ ide pohodlné držanie v ruke. Hmotnostne (130 gramov) je pri danej veľkosti akurátna. Ergonómii pomáha protišmyková povrchová úprava (príííjemná na dotyk).

Čo jej nepomáha, je konštrukcia hlavného vypínača, umiestneného vpravo hore. Keďže splýva s telom mobilu, nedarí sa ho vždy na prvýkrát stlačiť. A pri tejto snahe sa (pravákom) nezriedka stane, že nechtiac stisnú aj dvojtlačidlo ovládania hlasitosti. (Obdobná skúsenosť sa vyskytla aj pri One X.)

Windows Phone 8X by HTC: Vzorové okná, tradičný taiwanec

Zdroj: HTC

Naopak, displej sa ofrflať nedá. Super LCD 2, krytý tvrdeným sklom Gorilla Glass druhej generácie, pri 4,3-uhlopriečke poskytuje HD rozlíšenie (720 x 1 280 bodov). Inými slovami, ostrý obraz, solídne pozorovacie uhly a žiarivé farby na úrovni samsungovského Amoledu alebo applovskej Retiny.

Dvojjadrový procesor s gigabajtom pamäte je dostatočným hardvérovým základom pre hladký a rýchly chod systému aj aplikácií vrátane graficky náročnejších hier. Na uloženie fotiek alebo aplikácií musí používateľovi stačiť 13,5 gigabajtu internej pamäte, ktoré na 16-gigovej flashke nechá Windows Phone 8.

Pre väčšie požiadavky treba ísť do oblakov (SkyDrive či Dropbox), lebo rozšírenie pamäťovkami, hoci systém ich po novom podporuje, sa nekoná. Cloud by nemal byť až taký problém, 8X pozná okrem WiFi aj mobilné siete HSPA a LTE.

HTC pri svojich mobiloch (androidoch) spolieha na prémiovú fotovýbavu. Zadná osemmegapixlová kamera s 28-milimetrovým objektívom, svetelnosťou f/2,0 a ledkovým bleskom podáva dobrý výkon aj v interiéri. Obdobne slušne funguje technológia Beats Audio na zlepšenie reprodukcie zvuku.

Samotný operačný systém Windows Phone prešiel od verzie 7, respektíve 7.5 Mango viacerými zmenami. Na prvý pohľad nie sú vidieť: dlaždice ostali, nová možnosť upraviť ich veľkosť je „prkotinka“, aj keď sa môže zísť. Podstatnejšie veci sa udiali „pod povrchom“.

Okrem akceptácie HD displeja či pamäťových kariet je to najmä plná podpora slovenského používateľa. Nielenže s ním mobil vie (konečne!) komunikovať v slovenčine, ale poskytuje aj prístup do slovenského Marketplacu, obchodu s aplikáciami. Hoci v ňom je to, pokiaľ ide o ponuku, stále dosť bieda.

Windows Phone 8X by HTC: Vzorové okná, tradičný taiwanec

Zdroj: HTC

K fotkám, videám, hudbe či dokumentom sa dá po pripojení k PC pristupovať priamo cez Windows Prieskumník – a nie cez nepraktický program Zune ako doteraz. Niekoho môže potešiť „detský kútik“, ktorý ratolestiam používateľa sprístupní len vybrané aplikácie.

Na druhej strane, e-mailový klient by si zaslúžil viac funkcií. A nový Internet Explorer 10 (iný browser na osmičkových telefónnych oknách zatiaľ nie je) má tiež zopár múch. Napríklad, tlačidlo späť nie vždy zafunguje ako návrat na predchádzajúcu stránku. A tiež, prednastavenou vyhľadávacou službou v systéme je Bing. Je tak prednastavená, že za Google sa nedá zmeniť ani náhodou.

Cenovo sa 8X pohybuje vo vyššom segmente: za 480 eur si možno zaobstarať aj androidový highend HTC One X.

Záverečné hodnotenie: S kvalitným displejom či rozšírenou foto- a audiovýbavou je Windows Phone 8X by HTC solídny mobil. No na „signature phone“ nových okien by to možno chcelo väčšiu hardvérovú inováciu. Niečo ako bezdrôtové nabíjanie alebo PureView na zlepšenie fotografie na úroveň profikompaktu, ako majú nové nokiovské Lumie.

Windows Phon

Windows Phone 8X by HTC: Vzorové okná, tradičný taiwanec

8X by HTC v kocke

plusy

mínusy

dizajn a displej

malé nedostatky v ergonómii

fotovýbava

slabšia ponuka aplikácií v Marketplace

podpora slovenského používateľa vo Windows Phone 8

chýbajúce funkcie v operačnom systéme

Zariadenie zapožičala HTC.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku - HTC