V súčasnosti nový operačný systém Microsoftu využíva približne 350 miliónov prístrojov, poznamenal spravodajský server BBC. Nový operačný systém sa začal predávať vlani v júli a je postavený tak, aby fungoval ako jednotná platforma pre osobné počítače, laptopy, tablety, smartfóny aj pre hernú konzolu Xbox One.

Pred hlavným predstavením operačného systému si Microsoft stanovil cieľ dostať tento softvér do jednej miliardy prístrojov do roku 2018. Plány však utrpeli ťažkú ranu, keď firma prepustila 7 800 zamestnancov v divízii smartfónov a odpísala celú hodnotu spoločnosti Nokia, ktorú v roku 2014 kúpila za 7,2 miliardy dolárov.

Microsoft predpokladal, že ročne predá 50 miliónov telefónov so systémom Windows. Údaje spoločnosti Kantar Worldpanel však ukazujú, že telefóny so systémom Windows sa na celkovom predaji telefónov v severnej Amerike podieľajú iba 1,6 percentami a v Číne 0,4 percentami.

Obe krajiny sú pritom pre smartfóny najväčšími trhmi. Kvôli problémom divízie smartfónov tak Microsoft očakáva, že bude trvať dlhšie ako tri roky, než sa mu podarí dosiahnuť počet jednej miliardy prístrojov s Windows 10.