Prvých dvanásť mesiacov si bezplatne mohol Windows 10 stiahnuť každý majiteľ počítača s predchádzajúcou generáciou systému, teda Windows 7 a Windows 8 (8.1). Aktualizácia sa ponúkala automaticky, prípadne sa dala urobiť aj manuálne. Microsoft nezvolil najlepšiu stratégiu. V mnohých prípadoch dochádzalo k neželanému upgradu a kopili sa sťažnosti zákazníkov. Došlo dokonca aj k súdnym žalobám.

Windows 10 je zadarmo už len pár dní

Donedávna bolo odmietnutie aktualizácie komplikovanejšie Zdroj: Microsoft

V každom prípade, pre drvivú väčšinu používateľov je Windows 10 plnohodnotný a efektívny systém. Prekážať môže len nutnosť zorientovať sa v novom prostredí po prechode z Windows 7. Prinajhoršom existuje stále možnosť sa do 30 dní vrátiť k pôvodnej verzii systému. Desiatky sa zatiaľ dostali na 350 miliónov zariadení.

V redakcii sme prechod vyskúšali na viacerých desktopoch aj laptopoch bez vážnych komplikácii. Po roku používania sme nenarazili na dôvod ostať na starších operačných systémoch. Samozrejme, kompatibilitu so špecifickými aplikáciami či firemným softvérom si musí každý pred upgradom skontrolovať.

Možnosť bezplatne prejsť na Windows 10 končí 29. júla 2016, teda posledný júlový piatok. Po tomto dátume už bude upgrade stáť 139 eur. V prípade prechodu na edíciu Windows 10 Pro to bude 279 eur. Licencia je viazaná na jadro počítača, teda matičnú dosku. Výmena iných komponentov by nemala mať na ňu vplyv.

Mimochodom, ak plánujete nové zariadenie so starým systémom, máte čas len do jesene. 31. októbra tohto roka oficiálne končí dostupnosť Windows 7 a Windows 8.1 predinštalovaných v predávaných počítačoch.

Windows 10 je zadarmo už len pár dní

Zdroj: Microsoft

Ako malý bonus sa používatelia dočkajú hneď 2. augusta prvej veľkej aktualizácie. Windows 10 dostane takzvaný Anniversary Update. Žiadne zásadné zmeny sa nekonajú. Okrem zefektívnenia jadra systému používatelia ale dostanú napríklad hlbšie prepojenie mobilného a PC sveta. Upozornenia alebo napísané poznámky budú automaticky na všetkých Windows zariadeniach používateľa. Zapísanú udalosť mu pripomenie hlasová asistentka Cortana, pribudnú ďalšie možnosti ručne písaných poznámok alebo symbolov do internetového prehliadača. Ten konečne dostane doplnky alebo pluginy, ako je zaužívaná prax pri ostatných prehliadačoch.