Čínsky výrobca smartfónov Xiaomi plánuje vyrábať v továrni čínskeho výrobcu áut Great Wall Motors elektromobily. S odkazom na tri zdroje oboznámené so situáciou to dnes uviedla agentúra Reuters. Firma sa chystá vyrábať autá pre masový trh, ako to robí aj v prípade svojich smartfónov.

Prvé vozidlo by z výrobnej linky malo zísť okolo roku 2023 a bude možné ho prepojiť s ďalšími zariadeniami z ekosystému Xiaomi, uvádzajú zdroje. Obe firmy podľa nich svoje partnerstvo chcú oznámiť už budúci týždeň.

Carbon 1 MK II od spoločnosti Carbon Mobile, navrhnutý v Nemecku, je prvým smartfónom na svete vyrobeným s pokročilou technológiou  uhlíkových vlákien.
Neprehliadnite

Toto je najľahší smartfón na svete s telom z uhlíkových vlákien. Váži menej ako balík sušienok

Na správu Reuters zareagovali prudkým rastom akcie oboch spoločností obchodované v Hongkongu. Akcie Xiaomi pridávali vyše šesť percent, zatiaľ čo akcie Great Wall vykazovali rast skoro o desať percent.

Xiaomi okrem smartfónov vyrába aj desiatky zariadení pripojených k internetu, vrátane skútrov, čističiek vzduchu a varičov ryže. Osem rokov stará firma sa teraz snažiť diverzifikovať zdroje príjmov, ktorých väčšinu tvoria smartfóny, na ktorých má ale len veľmi nízku maržu. Čelí aj rastúcim nákladom kvôli nedostatku čipov a v stredu zverejnila štvrťročné tržby, ktoré zaostali za odhadmi.

Firma chce tiež v pondelok predstaviť svoj nový, samostatne vyvinutý počítačový čip, upozorňuje Reuters. Svoje sily spája za účelom výroby elektromobilov rad technologických firiem a výrobcov automobilov. V januári oznámil spoluprácu čínsky vyhľadávač Baidu a automobilka Geely. Reuters informoval aj o podobných ambíciách firiem Apple a Huawei.