Ruský prezident Vladimir Putin podpísal zákon, ktorý zakazuje predaj smartfónov, počítačov a inteligentných televízorov bez predinštalovaných ruských aplikácií. Zákon vstúpi do platnosti začiatkom budúceho leta. Ešte predtým však vláda vytvorí zoznam ruských aplikácií, ktoré budú predinštalované na rôznych zariadeniach, informuje Reuters.

Pomoc seniorom alebo hrozba

Zákon má pomáhať ruským vývojárom lepšie konkurovať zahraničným technologickým firmám, ktoré v súčasnosti v krajine dominujú. Zástancovia zákona tiež zdôrazňujú, že napríklad pomôže seniorom so zložitým inštalovaním nových aplikácií.

Na druhej strane schválený zákon kritizovali malí predajcovia elektroniky, podľa ktorých s nimi nebol prekonzultovaný. Objavili sa aj obavy, že by zákon dokonca mohol vyhnať technologické firmy ako Apple z krajiny.

„Predstavovalo by to bezpečnostnú hrozbu a firma nemôže tolerovať takéto riziko,“ uviedol zdroj z prostredie Apple pre noviny Kommersant. Zákon navyše vyvolal obavy, že by Rusko mohlo pomocou aplikácií špehovať svojich občanov.

Kontrola nad online priestorom

Rusko v posledných rokoch zaviedlo sériu tvrdých internetových zákonov,

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa