Umelá inteligencia (Al) pomáha v mnohých oblastiach, napríklad vývoj vakcín či liečiv, tvorba nových materiálov, vesmírne technológie alebo dizajn vozidiel všetkých druhov. Odkedy na svet prišli umelé neurónové siete, niektoré oblasti, v ktorých dokážu počítače vytvárať nové myšlienky, sú oveľa efektívnejšie ako ľudia. To prináša svoje ovocie, no systémy na patentovanie vynálezov s tým nepočítajú.

Vynálezca, ktorý nie je človek, ale stroj, je pre súčasné právo neznámy pojem. Súdy po celom svete tento problém už riešia, keďže AI bola uvedená ako autor patentu už vo viac ako stovke krajín.

Keby sa súdy definitívne rozhodli, že vynálezy, za ktorými stojí AI, nemôžu byť patentované, malo by to veľmi významné dôsledky. Výskumníci aj podnikatelia by boli menej motivovaní využívať umelú inteligenciu na efektívny výskum, investície do moderných technológií by zrazu mali otáznu návratnosť, a spoločnosť by prišla o dôležité vynálezy.

Rubikova kocka ilustračný obrázok
Zdroj: unsplash.com

Miesto aplikovania zastaraného patentového práva na moderné technológie by mohlo byť riešenie v úplne nových zákonoch o duševnom vlastníctve umelej inteligencie. Ak by sa národy sveta dohodli, že sa bude patentovanie vynálezov AI riešiť štandardizovanými postupmi, diskusie na túto tému by boli zbytočné.

Vývoj postupuje míľovými krokmi

Keď v roku 1883 vznikol Parížsky dohovor na ochranu priemyselného vlastníctva a keď v roku 1994 Svetová obchodná organizácia vytvorila Dohodu o obchodných aspektoch práv duševného vlastníctva, o vynálezoch, pri ktorých sa na autora nemožno pýtať „kto?“, ale „čo?“, zatiaľ nebolo ani chýru. Tieto právne úpravy však aktuálne riadia medzinárodné patentové normy.

Dizajnový concept Apple car
Neprehliadnite

Auto od Apple nebude mať okná, volant ani pedále. Má mať systém virtuálnej reality

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa