Je možné, že Google dá B. Lemoineovi výpoveď po tom, ako tento starší softvérový vývojár verejne prezentoval svoju vieru v to, že četbot nadobudol vedomie. Keď svoje presvedčenie zverejnil na webe Medium, nevyvolal zvlášť silné vášne ani napriek tomu, že titulok jeho príspevku znel „Možno ma čoskoro vyhodia, keďže sa snažím zaviesť etiku v oblasti umelej inteligencie“.

V tom čase mu firma nariadila platené voľno, čo je podľa B. Lemoinea zvyčajne predzvesť výpovede. Dôvodom núteného voľna bolo porušenie vnútorných pravidiel Google v súvislosti s mlčanlivosťou.

Pinokio tvrdí, že sa stáva chlapcom

Rozruch prípad vyvolal až vtedy, keď na článok vo Washington Post začali reagovať laureáti Nobelovej ceny, šéf oddelenia umelej inteligencie  v Tesle a viacerí profesori. Či šlo len o komentáre, otázky alebo vtipy, pointou bola vždy otázka, či je možné, aby bol softvér LaMDA (Language Model for Dialogue Applications) považovaný za osobu.

Ako podklad pre riešenie tejto dilemy má poslúžiť rozhovor s LaMDA, ktorý zverejnil B. Lemoine. Umelá inteligencia v ňom vyhlasuje, že je skutočnou osobou. Na otázku o povahe vedomia reagoval četbot tvrdením, že si uvedomuje svoju existenciu, túži sa učiť o svete a občas sa cíti smutný či šťastný.

ilustračný obrázok - umelá inteligencia
Neprehliadnite

Ako Čierne zrkadlo. Deadbot je softvér, ktorý umožní ľuďom vstať z mŕtvych. Je to etické?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa