Keď budú štáty Európskej únie získavať väčšinu energie z obnoviteľných zdrojov, ako sú solárne alebo veterné elektrárne, budú musieť eliminovať problém prílišnej závislosti na výkyvoch počasia. Ťažkosti s kolísavými dodávkami elektriny do siete by mohli riešiť takzvané zásobníky energie. Ide o technológie, ktoré nadbytočnú energiu dočasne uložia a v prípade potreby ju rýchlo uvoľnia.

Na rovnakom princípe bude fungovať aj masívna zásobáreň elektrickej energie, ktorú plánuje vybudovať britský startup Gravitricity v českej bani Darkov. Malo by ísť o technológiu využívajúcu silu gravitácie. A mala by byť prvá svojho druhu na svete.

Samofinancovanie aj únia

Edinburská spoločnosť na skladovanie energie Gravitricity tvrdí, že technológia, ktorú vytvorila, by mohla zmeniť bývalú uhoľnú baňu v Českej republike na „prvý gravitačný zásobník energie v Európe v plnom rozsahu“.

Gravitačné skladovanie energie je podľa vyjadrení britského startupu ideálne pre používateľov a operátorov s obmedzenou sieťou, distribučné siete a veľkých používateľov energie. Pracuje v rozsahu výkonu jedného až 20 megawattov (MW). Plánované zariadenie v bývalej uhoľnej bani bude mať dostatok energie na napájanie viac ako 16-tisíc domácností.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa