Andy Rubin je považovaný za tvorcu najrozšírenejšieho operačného systému na svete. Aspoň podľa počtu zariadení s Androidom sa to tak dá brať. Po akvizícii jeho firmy spoločnosťou Google pokračoval vo vývoji už ako senior viceprezident mobilnej divízie u internetového giganta. Pred troma rokmi z Googlu odišiel, aby sa sústredil na vlastné projekty. A jedným z nich je práve predstavený Essential Phone PH-1.

Novinka má byť podľa jeho tvorcu „bezkáblová, odolná voči morálnemu zastaraniu a stále s najnovšími technológiami“. Tým hlavne narážal na modulárnosť mobilu. Essential Phone bude totiž na prvý pohľad ľahko rozoznateľný dvoma magnetickými mikro konektormi nazvané Click, cez ktoré sa k smartfónu budú dať pripájať rôzne doplnky. S podobným systémom prišlo nedávno Lenovo a ich Moto Mods. Zatiaľ chce tieto doplnky vyvíjať len firma Essential.

Tvorca Androidu predstavil svoj unikátny smartfón Essential Phone

Nevšedný displej Essential Phonu Zdroj: Essential

Prvým predstaveným doplnkom je 360-stupňová kamera s rozlíšením 12 Mpix a svetelnosťou f/1.8, ktorá vie nahrávať priestorové 4K video rýchlosťou 30 fps. Druhým je dobíjacia stanica, alebo lepšie povedané placka, na ktorú sa cez systém Click mobil položí a nie je nutné sa naťahovať s káblami.

Tvorca Androidu predstavil svoj unikátny smartfón Essential Phone

Essential Phone a 360-stupňová kamera Zdroj: Essential

Ďalšou výraznou črtou Essential Phone je takmer bezrámčekový displej. Jeho uhlopriečka je 5,71 palca a na troch stranách úplne dolieha na kraj mobilu. Podobne ako Xiaomi Mi Mix. Výraznejší je rám pod displejom, ktorý ale neobsahuje čítačku odtlačkov prstov. Tá je na zadnej strane. Aj napriek tomuto dizajnu sa nemusela predná kamera schovávať a je na hornej časti obrazovky, ktorú tým rozdeľuje na dve polovice. Bude zaujímavé sledovať, ako si s tým poradia aplikácie tretích strán. Obrazovka má neštandardný pomer strán 19:9 a rozlíšenie 2 560 x 1 312 bodov.

Kvôli minimalistickému rámčeku sú celkové rozmery Essential Phone len 141,5 x 71,1 x 7,8 mm. Hmotnosť je 185 gramov a tvorí ju hlavne keramické telo. Rám ale nie je z hliníka, ale z titánu. Essential Phone má byť výrazne odolnejší voči pádom a škrabancom oproti konkurencii. A je to aj dôvod, prečo Essential nepredáva žiadne ochranné kryty.

Tvorca Androidu predstavil svoj unikátny smartfón Essential Phone

Essential Phone nabíjacia kolíska Zdroj: Essential

Výbava je prémiová. Mobil je poháňaný procesorom Snapdragon 835 so 4 GB operačnej pamäte, na ukladanie dát slúži 128 GB interná pamäť. O slote pre pamäťovú kartu sa taktne mlčí. Aj preto by sa dalo očakávať, že mobil bude odolný voči vode a prachu. Zatiaľ sa ale táto vlastnosť nepotvrdila. Essential Phone sa tiež drží rozbiehajúceho sa trendu a okrem USB – C na mobile nie je žiaden iný konektor. V balení však je redukcia na 3,5 mm jack konektor. Prípadne je to príležitosť uviesť nejaký hudobný Click doplnok, ktorý jack výstup bude obsahovať.

Tvorca Androidu predstavil svoj unikátny smartfón Essential Phone

Titán v porovnaní s hliníkovými konkurentmi Zdroj: Essential

Hlavný 13 Mpix fotoaparát je dvojitý. Podobne ako pri Huawei P9 a P10 je jeden objektív pre farebné a druhý pre čiernobiele fotografie. Svetelnosť objektívov je f/1.85. Predná kamera má rozlíšenie 8 Mpix a vie nahrávať 4K video. Po Galaxy S8 je to druhý smartfón na svete, ktorý podporuje Bluetooth 5.0. Na reálnu výdrž si budeme musieť počkať, v každom prípade kapacita batérie je pomerne skromných 3 050 mAh.

Essential Phone bude dostupný v lesklej a matnej čiernej, bielej, striebornej a zelenej farbe za cenu 699 amerických dolárov, respektíve za 749 dolárov v balíku s 360-stupňovou kamerou. Dátum začiatku predaja a informácia o dostupnosti na európskom trhu sú zatiaľ neznáme. 

Tvorca Androidu predstavil svoj unikátny smartfón Essential Phone

Farebné edície Essential Phonu Zdroj: Essential