Čistý zisk americkej spoločnosti Apple vo fiškálnom prvom štvrťroku stúpol o 29 percent na takmer 29 miliárd USD a tržby prvýkrát prekonali hranicu 100 miliárd USD. Výsledky prekonali očakávania analytikov hlavne vďaka predaju nových prístrojov iPhone a rastu predaja v Číne. Vyplýva to z  vyhlásenia spoločnosti.

Tržby za tri mesiace do 26. decembra stúpli o 21 percent na 111,4 miliardy USD. Zisk na akciu predstavoval 1,68 dolára. Analytici očakávali zisk na akciu 1,41 dolára pri tržbách 103,28 miliardy USD.

Tržby z predaja iPhonov stúpli na rekordných 65,6 miliardy USD, analytici čakali tržby 59,8 miliardy USD. Naposledy boli tržby Applu z predaja iPhonov rekordné v prvom štvrťroku fiškálneho roku 2018, kedy predstavovali 61,58 miliardy USD.

Facebook
Neprehliadnite

Facebook obvinil firmu Apple z potláčania hospodárskej súťaže

Apple prišiel s dodávkami najnovšej rady iPhonov o niekoľko týždňov neskôr, než je u neho obvyklé. Väčší počet modelov a nový vzhľad zrejme uspokojili záujemcov o nové modely, najmä v Číne, kde tržby firmy vo štvrťroku vzrástli o 57 percent. Vysoký však bol vo štvrťroku taktiež predaj laptopov Mac a iPadov. Záujem o ne vyvolal hlavne nárast práce a štúdia z domu kvôli pandémii.

Apple je najväčšou americkou verejne obchodovanou firmou podľa trhovej kapitalizácie. Jeho hodnota je 2,4 bilióna USD. Akcie Applu v reakcii na správu mierne klesli, od polovice januára si však už pripísali takmer 12 percent. Investori vlani prehodnocovali ocenenie Applu. Akcie firmy sa často obchodujú v nižšom pomere medzi trhovou cenou akcie a ziskom než u konkurentov kvôli vysokej závislosti Applu na iPhonoch. Tento pomer však vlani vzrástol, rovnako ako hodnota iných veľkých technologických firiem, napísala agentúra Reuters.