Miešanci medzi tabletmi a notebookmi sú praktickou strednou triedou pre tých, ktorí chcú čo najmenšiu hmotnosť a rozmery. Ale zároveň chcú plnohodnotný laptop. Tento trend naplno rozbehli zariadenia Surface, ale tento segment už obsadili takmer všetky značky. Od vlaňajška sa k nim pridal Huawei.

MateBook E je druhá generácia ich zariadení 2 v 1. Má 12-palcový dotykový displej s QHD rozlíšením (2160 x 1440), telo s hrúbkou 6,9 mm a hmotnosťou 640 gramov. Vo vnútri už sú komponenty zo štandardného notebooku. Procesory Intel Core m3 alebo Core i5 Kaby Lake, 4 alebo 8 GB operačnej pamäte a SSD disk s kapacitou od 128 do 512 GB. Miesto si našla aj čítačka odtlačkov prstov. Batéria má vydržať 9 hodín.

Trojica Huawei notebookov chce pokoriť Apple aj Microsoft

Zdroj: Huawei

Medzi príslušenstvom okrem klávesníc, ktoré fungujú zároveň ako kryt figuruje aj dokovacia stanica MateDock 2 (MateBook E má len jeden konektor USB-C) alebo pero MatePen.

MateBook X by sa dal nazvať výstavnou skriňou Huawei notebookov a okrem Windows konkurentov sa označuje aj za soka pre MacBooky. Rozmery sa výrobcovi podarilo vďaka ani nie pol centimetra širokému rámiku okolo 13-palcového displeja dostať na minimum. Dokonca sa mu podarilo uchladiť novinku pasívne, takže je jej hrúbka len 12,5 mm a hmotnosť jemne nad jeden kilogram.

Trojica Huawei notebookov chce pokoriť Apple aj Microsoft

Zdroj: Huawei

Obrazovka má tiež rozlíšenie 2160 x 1440 bodov, ale už nie je dotyková. Pri klasických laptopoch to ani nie je také žiadané. Chráni ju sklo Gorilla Glass. Na výber sú procesory Intel Core i5 a i7 so 4 alebo 8 GB operačnej pamäte a SSD disk s kapacitou 256 alebo 512 GB. Do tohto laptopu už vošli aspoň dva USB-C porty, čerešničkou je zvukový systém s podporou Dolby Atmos a čítačka odtlačkov prstov implementovaná do hlavného vypínača. Batéria má vydržať desať hodín.

A nakoniec MateBook D je prakticky štandardný 15,4-palcový full HD notebook v kovovom tele. Parametre má rovnaké ako MateBook X s tým rozdielom, že nakonfigurovať sa dá s až 16 GB RAM a kombináciou 128 GB SSD disku a 1 TB pevného disku. Samozrejme, rozdiel je aj v rozmeroch, hrúbka sa posunula na 16,9 mm a hmotnosť na temer dva kilogramy. Už je bez čítačky odtlačkov a USB-D, má ale HDMI a trojicu veľkých USB.

Trojica Huawei notebookov chce pokoriť Apple aj Microsoft

Zdroj: Huawei

Trojica noviniek zatiaľ nemá stanovený presný dátum príchodu do slovenských obchodov. Ceny ale známe sú. Huawei MateBook E bude začínať na 999 eurách, MateBook X bude stáť podľa konfigurácie od 1 399 do 1 699 eur a MateBook D od 799 do 999 eur.