O inovatívnosti produktov Apple by sa možno dalo polemizovať, no o hospodárskych úspechoch Timothyho Donalda „Tima“ Cooka, následníka zakladateľa S. Jobsa, určite nie. Kto v roku 2011 investoval do akcií Apple tisícku dolárov, dnes z nej má takmer 17-tisíc.

To platí za predpokladu, že by reinvestoval dividendy. Ak by tak neučinil, stále by mal veľmi slušných takmer 11-tisíc dolárov.

Kto bol Steve Jobs?

Steven Paul Jobs bol spoluzakladateľom Apple Inc. a zároveň jednou z najvýznamnejších osobností sveta technológií. Vďaka nemu mali osobné počítače prvé grafické rozhranie, ktoré inšpirovalo aj Billa Gatesa, zakladateľa Microsoftu.

Istým spôsobom preto možno konštatovať, že sa S. Jobs, magnát, dizajnér, investor a vizionár, nepriamo pričinil k dnešnej podobe najpoužívanejšieho operačného systému Windows.

Ceo,And,Founder,Of,Apple,Computers,&,Pixar,Boss,,Steve
Zdroj: Shutterstock

Stál za úspechmi produktov ako Mac, iPhone, iPad, iPod, ale aj softvérových riešení iTunes či App Store. V roku 2011 podľahol rakovine a Tim Cook, dovtedy prevádzkový riaditeľ (COO), dostal veľkú úlohu – nahradiť legendárneho S. Jobsa. Prezradenie zápletky: nesklamal.

Jobs nie je Cook a Cook nie je Jobs

Steve Jobs zomrel iba šesť týždňov po tom, ako sa Tim Cook chopil kormidla Apple, už vtedy veľkej spoločnosti. Jobs bol známy svojím produktovým zameraním a v tom sa od neho jeho následník líši. Napriek tomu však pod jeho vedením vyšli aj úspešné produkty ako hodinky Apple Watch či slúchadlá AirPods.

Keď sa vezme do úvahy akákoľvek metrika, Tim Cook urobil z Apple za dekádu skutočné monštrum. Za prvý kvartál roka 2021 dosiahli tržby spoločnosti až 111,4 miliardy dolárov. To je viac ako štvornásobok toho, čo za štvrťrok zarábala v roku 2011. No aj vtedy to už bolo viac ako úctyhodných 26,7 miliardy za prvé tri mesiace.

nový smartfón iPhone 11
Zdroj: TASR/AP

Pokiaľ ide o čistý zisk, za rovnaké obdobie je to šesť miliárd oproti 28,8 miliardy na začiatku tohto roka. Niekoľkonásobné zvýšenie sa týka tiež počtu zamestnancov. Keď Steve Jobs opúšťal svoje kreslo generálneho riaditeľa, Apple mala 60 400 zamestnancov, dnes v spoločnosti pracuje na plný úväzok 147-tisíc osôb.

Šéf firmy Apple s tabletom Apple iPad Air 2
Neprehliadnite

Tim Cook v číslach: 10 rokov šéfom Apple po Steveovi Jobsovi

Na Apple nemajú ani ropní magnáti

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa