Americkému výrobcovi elektromobilov Tesla stúpli medziročne za štvrtý štvrťrok tržby o 45,5 percenta na 10,74 miliardy dolárov. Automobilka v poslednom kvartáli dodala rekordných 180 570 vozidiel, ale tesne minula ambiciózny cieľ na celý rok 2020, teda pol milióna dodaných elektromobilov. Zisk za posledný kvartál vykázala Tesla nižší, než čakali analytici, čo spôsobilo po konci obchodovania na newyorskej burze pokles akcií automobilky.

Čo sa týka tržieb, výrobca elektromobilov mierne prekonal prognózu analytikov, ktorí odhadovali, že dosiahnu 10,4 miliardy dolárov. Čistý zisk - bez peňazí vyplatených na základe výnosu akcií zakladateľovi firmy Elonovi Muskovi - stúpol o 133 percent na 903 miliónov dolárov. Analytici oslovení spoločností Refinitiv v priemere očakávali čistý zisk 1,08 miliardy dolárov.

KK42 Fremont - Na archívnej snímke z 12. mája 2020 závod výrobcu elektrických vozidiel Tesla v americkom Fremonte. Americký výrobca elektrických vozidiel Tesla dodal v 3. kvartáli 2020 viac než 139.000 vozidiel a podobne ako v 2. štvrťroku prekonal odhady trhov. Pod vyšší než očakávaný rast sa podpísal najmä vysoký dopyt po sedanoch Model 3. FOTO TASR/AP
FILE - This May 12, 2020 file photo photo shows the Tesla plant in Fremont, Calif.  Tesla’s third-quarter sales rose 44% from a year ago as g
Neprehliadnite

Tesla svojou hodnotou už prekonala šesť veľkých automobiliek dohromady

Akcie Tesly sprvu po ukončení obchodovania klesli o takmer šesť percent, neskôr časť strát zmazali. Za celý minulý rok si ale pripísali takmer 700 percent. Tesla sa tak stala najhodnotnejšou automobilkou na svete, hoci objem jej produkcia predstavuje len zlomok v porovnaní s výrobou konkurentov, ako sú Toyota, Volkswagen a General Motors.

„Vo výhľade niekoľkých rokov čakáme, že dodávky vozidiel budú každoročne stúpať v priemere o 50 percent. Niektorý rok to môže byť viac, čo podľa nás bude aj prípad roku 2021," uviedla Tesla vo vyhlásení. Tento rok dodala 499 550 áut a vyrobila ich 509 737. V oboch prípadoch je to pre výrobcov elektromobilov rekord.

Automobilka teraz buduje výrobu v texaskom Austine a neďaleko Berlína. Spoločnosť predtým navýšila kapacitu výroby v Šanghaji, čo bola prvá továreň Tesly mimo Spojené štáty. Prevádzka tu začala v októbri 2019. Rekordných minuloročných dodávok automobilka dosiahla najmä vďaka predajom v Číne, teda na najväčšom automobilovom trhu sveta. Hlavný závod Tesly sa nachádza v americkom meste Fremont v štáte Kalifornia.