Ekonomické ukazovatele sú mimoriadne priaznivé, záujem o vozidlá je veľký, produkcia objemná, no zdá sa, že firme Elona Muska sa problémy nevyhýbajú. Autá Tesla disponujú dvoma systémami na autonómne riadenie druhého stupňa. Starší Autopilot je postupne nahrádzaný novším FSD (Full Self-Driving).

Tesla FSD Computer
Systém FSD (Full Self-Driving, úplne samostatná jazda) má v autách Tesla nahradiť autopilot. Ten dosahuje druhý stupeň autonómnosti a Elon Musk sľubuje v prípade FSD prechod na najvyšší, piaty stupeň. Vozidlo by sa s týmto systémom malo byť schopné samo riadiť a zaparkovať za akýchkoľvek podmienok. Zo samotnej automobilky však vychádzajú pochybnosti o tom, že je to reálny plán do konca roka 2021. Systém pozostáva z hardvérových a softvérových častí.

Momentálne najhodnotnejšia automobilka sveta začala zaznamenávať problémy s nečakaným brzdením pri aktivovaných autopilotných systémoch už v máji 2021. Vtedy prešla z radarovej na optickú metódu vyhodnocovania okolia vozidla pomocou kamier – Tesla Vision. Problém sa však výrazne zhoršil v októbri po vykonaní aktualizácie softvéru vo vozidlách na verziu 2021.40.

V čom spočíva problém

Vozidlá Tesla po aktualizácii podľahli tzv. fantómovému brzdeniu – brzdia bez zjavného dôvodu. Na niekoho to môže pôsobiť strašidelne, no príčinu netreba hľadať vo svete nadprirodzena. Funkcie na autonómne riadenie nesprávne vyhodnotia situáciu a reagujú na neexistujúci objekt na ceste.

Podľa hlásení majiteľov autá znižujú rýchlosť väčšinou o 8 až 16 km/h, no z niektorých hlásení vyplýva, že dochádza aj k úplnému zabrzdeniu na nulovú rýchlosť. To je mimoriadne nebezpečné, keďže vodič vozidla za Teslou nemusí s takýmto brzdením bez príčiny počítať.

Autopilot zapnutý, môžete si oddýchnuť
Zdroj: Tesla

Chyba sa týka vozidiel s aktivovaným systémom Autopilot a podľa niektorých zdrojov má rovnaký problém aj systém FSD, ktorý vlastní zatiaľ iba určitá časť zákazníckej základne automobilky Tesla. Nejaký čas bol FSD testovaný len na zamestnaneckých vozidlách, nedávno prešiel do fázy betatestovania aj pre širšiu verejnosť.

tesla
Neprehliadnite

Prečo si kúpiť auto Tesla? Ochrana pred toxínmi či nebývalé zábavné funkcie – je toho veľa

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa