Americký výrobca elektromobilov Tesla dosiahol prelomový výsledok. Jeho zisk v uplynulom štvrťroku prvýkrát prekročil 1 miliardu dolárov vďaka schopnosti „manévrovať" a predchádzať problémom s nedostatkom čipov, ktorý zasiahol automobilový priemysel na celom svete.

Tento finančný míľnik nasleduje po dvoch rokoch ziskov a vymazal otázniky nad dlhodobou životaschopnosti spoločnosti Tesla, ktorá v prvých rokoch existencie zápasila so stratami a výrobnými problémami.

Tesla si teraz upevnila pozíciu lídra pri prechode automobilového priemyslu od spaľovacích motorov k elektromobilom.

Novou láskou herečky je génius Elon Musk.
Neprehliadnite

Tesla potichu priznáva, že Musk vo svojich výrokoch o autonómnych vozidlách poriadne preháňa

Spoločnosť so sídlom v Palo Alto v Kalifornii vykázala na tri mesiace do konca júna 2021 zisk 1,1 miliardy dolárov alebo 1,02 dolára na akciu. To bol viac ako desaťnásobok jej zisku 104 miliónov dolárov v rovnakom období minulého roka. Tržby spoločnosti sa v 2. štvrťroku takmer zdvojnásobili a stúpli o 98 percent na 12 miliárd dolárov.

Po vylúčení jednorazových položiek zarobila Tesla v uplynulom štvrťroku 1,45 dolára na akciu. Analytici, ktorých oslovila spoločnosť FactSet, pritom očakávali zisk 94 centov/akcia.

Tesla dosiahla tiež rekordné čísla v oblasti výroby a dodávok elektromobilov v 2. štvrťroku. Konkrétne, spoločnosť dodala zákazníkom 201 304 vozidiel a vyrobila 206 421 kusov áut, najviac od jej založenia v roku 2003.

Electric Car Charging Stations - London
Neprehliadnite

Tesla otvorí svoju sieť nabíjacích staníc aj elektromobilom iných značiek

Tesla sa v súčasnosti môže pochváliť trhovou hodnotou zhruba 630 miliárd dolárov, čo je oveľa viac ako v prípade ktorejkoľvek inej automobilky, a 14-krát vyššia hodnota, ako mala spoločnosť len pred dvoma rokmi. Jej generálny riaditeľ Elon Musk podľa časopisu Forbes momentálne vlastní majetok v odhadovanej hodnote 163 miliárd dolárov.

Analytici však upozorňujú, že aj napriek tomuto úspechu by mohol Teslu v nasledujúcom období spomaliť pretrvávajúci nedostatok čipov, ktoré sa stali dôležitými súčasťami moderných automobilov.

Aj Musk označil nedostatok čipov za vážny problém, ktorý sťažuje plánovanie v druhej polovici roka. „Dodávka čipov je rozhodujúcim faktorom pre našu produkciu,“ povedal.