Termofotovoltické články (TPV), ktoré premieňajú tepelnú energiu na elektrickú, by sa mohli stať v budúcnosti dobrým alternatívnym zdrojom energie s nulovými emisiami. TPV pracujú na princípe zahrievania polovodičových materiálov na takú úroveň, aby sa zvýšila energia fotónov.

Ako to funguje

Keď je fotonická energia dosť vysoká, z fotónov vystreľujú naprieč pásmovou medzerou elektróny a tak vzniká elektrická energia. TPV nepotrebujú pohyblivé časti a už dávnejšie sa hovorí o tom, že by mohli dosahovať energetickú efektivitu 80 percent. Doteraz bol tento cieľ vzdialený, keďže sa efektivita súčasných termofotovoltických článkov pohybovala okolo 20 až 32 percent.

Pásmová medzera
Pásmová medzera je energetický rozsah medzi vodivým a valenčným pásmom v pevnej látke, v ktorom nemôžu existovať žiadne elektrónové stavy v dôsledku kvantovania energie.

Tie však pracovali s nižšími teplotami. Vedci z MIT a National Renewable Energy Laboratory začali čerpať energiu zo zdroja s teplotou 1 900 až 2 400 °C. Pri využití kovových zliatin s nižšou pásmovou medzerou sa im darí zachytávať vysokoenergetické fotóny a konvertovať ich na elektrickú energiu.

logo Google
Neprehliadnite

Firma Google vznikla v internátnej izbe. L. Page a S. Brin sú medzi najbohatšími ľuďmi sveta

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa