Firma Synology je v tejto oblasti jedným z najväčších a najskúsenejších hráčov a okrem iného sa preto môže pochváliť podľa nás najprepracovanejším a najintuitívnejším ovládaním. Hoci nie v slovenskom, ale českom jazyku. Ale poďme poporiadku.

DS216play je dvojslotový sieťový disk s kopou funkcií. Dizajnovo sa drží zaužívaného Synology konceptu s telom akoby pozostávajúcim z dvoch samostatných častí. A keď sa to tak vezme, aj pozostáva. Presnejšie povedané sa tieto dve časti od seba dajú odpojiť pri inštalovaní pevných diskov.

Na to, že pojme dva 3,5-palcové disky, sú celkové rozmery zariadenia dostatočne kompaktné. O chladenie sa stará 8-centimetrový ventilátor, ktorý môže bežať v tichom alebo chladiacom režime. NAS je ale väčšinou v byte alebo dome umiestnený niekde v (dostatočne chladenom) rohu alebo komore, takže s hlukom by nemal byť problém. S prehrievaním nebol.

Okrem ventilátora tam ešte nájdeme jeden USB 2.0, USB 3.0 a ethernetový konektor. USB sa dá použiť na pripojenie wi-fi modulu alebo čítačky pamäťových kariet, ktorá sa do NAS nevošla. Ale my sme ich využili na pripojenie externého disku.

Určite odporúčame používať káblové pripojenie do domácej siete, kedy dosahuje omnoho vyššie rýchlosti čítania aj zápisu. Konkrétne sme súbor s veľkosťou 3 GB kopírovali z počítača rýchlosťou okolo 80 MBps. Na prednej strane je už len hlavný vypínač a štvorica led diód, ktoré oznamujú chod diskov a siete.

Synology DiskStation DS216play: Domáci video server aj pre laika

Zdroj: Synology

Pri teste sme sa rozhodli pre inštaláciu dvojice 4 TB diskom WD. Trvalo to len pár minút. Stačilo NAS otvoriť a skrutkami s gumeným tlmením disky prichytiť. Maximálne podporuje DS216play disky do kapacity 10 TB, reálne však zväzok do veľkosti 16 TB.

Nastavenie zvládne aj bežný používateľ. Stačí v počítači na rovnakej sieti nainštalovať Synology DiskStation Manager, vytvoriť si konto a potom pristupovať k nastaveniam cez prehľadné a pritom prepracované webové rozhranie.

Všetko prebehlo korektne za pár minút a mohli sme pristúpiť najprv k nastaveniu diskov. Podporuje zapojenie RAID. Rozhodli sme sa pre RAID 1, teda pre bezpečnosť. Systém vidí už len jeden disk, ale na druhý sa stal jeho klon.

Ak by sa teda jeden z nich poškodil, neprídeme o dáta. Tento sieťový disk potom vidí aj počítač pripojený do domácej siete a vedel naň kopírovať a aj z neho čítať. Pripojenie externých diskov tiež fungovalo bez zaváhania, DS216play si vedel riadiť spotrebu a podľa potreby ich uspávať alebo zapínať.

Potom sa každý používateľ podľa potreby a zručnosti môže pohrať s nastaveniami a vyskúšať dalšie eso v rukáve, ktorým je možnosť sťahovať doplnky. Na výber sú desiatky, od antivírusov až po WordPress. Pre pokročilejších tak nie je problém vytvoriť si vlastný blogovací alebo mailový server, prípadne vlastný cloud pre tých, ktorí nedôverujú Googlu, Microsoftu alebo DropBoxu. Nielen na ukladanie a zdieľanie dát, ale aj na automatickú zálohu osobného notebooku a podobne.

Synology DiskStation DS216play: Domáci video server aj pre laika

Synology DS216play má prehľadné prostredie Zdroj: Marián Biel

Edícia play je ale navyše špecializovaná na multimédiá, konkrétne video. Aj preto je vybavená najvýkonnejšími parametrami vo svojej triede. Konkrétne dvojjadrovým procesorom s taktom 1,5 GHz a až 1 GB operačnej pamäte.

Prehrávanie ale nebolo konštantne bezchybné. Ani nie z dôvodu výkonu alebo rýchlosti siete. DS216play je len vyberavý čo sa týka formátov a kodekov. S videom nemal problém, len pri niektorých ukážkach sa v úvode objavilo rastrovanie. Pár video ukážok prehrával sekane, iné s vyšším bitrate zase bez jediného zaseknutia. Neprišli sme na to, ako nájsť tú ideálnu cestu. Krátky klip v 4K (kodek H.265) prehral vo full HD na počítači, na mobile už občas štrajkoval.  

Je nutné pripraviť sa na to, že (oficiálne) tento NAS nepodporuje zvukový formát DTS, čo je pri videu štandard. AC3 bola tá správna cesta a umožňuje na ňu zvuk prevzorkovať. Vyskúšali sme aj riešenie, kde bol DS216play medzistupeň a prehrávačom bol Nvidia Shield TV a Apple TV a všetko fungovalo bez najmenších problémov. Ale v takom prípade by mohol byť dostačujúci aj citeľne lacnejší model Synology DS216j alebo DS216se.

Záverečné hodnotenie: Podobne ako wi-fi router, aj NAS sieťové úložisko by malo byť súčasťou každej modernej domácnosti. A to v nej nemusí ani bývať IT špecialista. S modelmi Synology už vôbec, pretože inštalácia a používanie je prehľadné a jednoduché. Ak by to používateľ vyžadoval, vďaka sťahovateľným doplnkom umožňuje ísť do hĺbky. DS216play je určený pre tých, ktorí potrebujú viac výkonu a vedia, že zbierku domácich videí budú používať často. V takom prípade je testovací kus jednou z najlepších možností na trhu, hoci s mierne vyššou cenovkou.

Synology DS216play:

+ jednoduchá inštalácia

+ miesto pre dva disky s celkovou použiteľnou kapacitou 16 TB

+ sťahovateľné doplnky

- nepozná DTS

- vyššia cena