Treba vysvetliť, že o Jetson One sa hovorí ako o lietajúcom aute v tom zmysle, že slúži na osobnú prepravu a asi je to najpriliehavejší názov– aj keď nemá kolesá a nejazdí po cestách. Váži iba 86 kilogramov a podľa amerického úradu FAA patrí do kategórie jednomiestnych ultraľahkých lietadiel. Jeho výrobca Jetson už prijíma objednávky.

Legislatíva v Spojených štátoch amerických umožňuje takýto stroj riadiť bez pilotného či vodičského oprávnenia. Pri pohľade na to, ako ľudia manipulujú s dronmi, asi treba dúfať, že sa to už čoskoro zmení a všade na svete bude potrebné na takýto dopravný prostriedok, určený pasažierom, absolvovať príslušný výcvik.

Nepotrebuje pristávaciu dráhu

Jetson One je vyrobený z hliníka a uhlíkových vlákien, dokáže letieť rýchlosťou približne 101 km/h a vďaka batérii od spoločnosti Tesla dokáže vydržať vo vzduchu približne dvadsať minút. Nepotrebuje ani rozbehovú dráhu, keďže patrí medzi eVTOL – elektrické lietadlá s vertikálnym spôsobom vzlietnutia a pristávania. Z hľadiska praktického využitia ide o výhodu, no tento fakt vyvoláva obavy o bezpečnosť v prípade budúceho masového nasadenia v praxi.

Právne úpravy v USA však zatiaľ zakazujú takýmto strojom lietať v blízkosti obývaných oblastí a letísk, takže predsa len určitú úroveň bezpečnostných opatrení tamojší zákon stanovuje. Kým vývoj dospeje do stavu ako v legendárnom filme Návrat do budúcnosti, určite bude potrebné pripraviť množstvo vecí, nielen legislatívne podklady.

Na to, že ide o zaujímavé ultraľahké lietadlo, je kúpna cena aj v porovnaní s klasickými autami relatívne nízka. Výrobca umožňuje zložiť zálohu 22-tisíc dolárov a po doplatení ďalších 70-tisíc dolárov má stroj nového majiteľa. Vývoj sa začal na jar 2018, komerčná produkcia má odštartovať už v tomto roku, no prvá várka Jetson One je už vypredaná teraz.

Zakladatelia firmy Jetson Tomasz Patan a Peter Ternström
Zdroj: jetsonaero.com
Zakladatelia firmy Jetson Tomasz Patan a Peter Ternström

Možno sa rodí nové odvetvie osobnej prepravy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa