Strojári majú za sebou ďalší mimoriadne náročný rok. Plánovať biznis do ďalšieho obdobia bude pre nich strieľaním od pása. Napriek tomu v mnohých oblastiach stále vidieť potenciál. Často sa spája s novými zákazkami, technológiami a inováciami. Pandémia sa však tak skoro strojárom nadýchnuť nedovolí. Pre pretrvávajúcu koronakrízu to bude hľadanie nových príležitostí a najmä zvyšovanie efektivity.

Kým koncom minulého roka strojárske podniky na Slovensku avizovali, že do roku 2020 zostávajú odhodlaní a veria, že udržia rast, súčasný vývoj im zobral vietor z plachiet. A zdá sa, že ich ťažké sa dni nekončia.

Výsledkom spolupráce slovenských a ruských expertov a výrobcov je nový protopyt nákladného kontajnerového vozòa s typovým oznaèením Sggmrss 90, vyvinutý pod¾a požiadaviek ruského trhu. Vo Vagónke, a. s., Trebišov, sesterskej spoloènosti Tatravagónky Poprad, ho 24. mája 2009  odovzdali zástupcom Ruských železnièných dráh (RŽD).  Snímka z prehliadky Vagónky v Trebišove. FOTO TASR - Milan Kapusta, 24. máj 2009
Neprehliadnite

Beljajevova Tatravagónka sa chystá prevziať fabriku v Chorvátsku

Firmy momentálne čelia pokračujúcemu poklesu výroby a riešia nižšie objemy objednávok, menší dopyt odberateľov, ktorý strháva do horších čísel aj etablované strojárske skupiny na Slovensku. A nielen tie napojené na rozsiahly automobilový priemysel.

V Poprade  napredujú

Podľa hodnotenia TREND Analyses segment strojárstva síce v minulom roku ešte dokázal z vlaňajška vyťažiť maximum, minulé zisky však v tomto roku s určitosťou nepotvrdí. Lídrom v strojárstve sa môže nanajvýš podariť tlmiť následky koronakrízy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa