Tohtoročná vývojárska konferencia Applu, WDC, nepriniesla predstavenie piateho iPhonu, ale bola bohatá na softvérové novinky. Firma v pondelok (6. júna) predstavila nové verzie operačných systémov pre osobné počítače a mobilné zariadenia ako aj balík online služieb iCloud.

Na pódiu konferencie s 5 200 účastníkmi sa ukázal aj vychudnutý Steve Jobs. Zdá sa, že jeho zdravotné problémy pretrvávajú. Napriek tomu dokázal vyvolávať pozitívne emócie pri komentovaní nových softvérov a služieb rovnako ako v minulosti.

Nová generácia systému pre PC s názvom Lion je určená pre 54 miliónov používateľov zariadení s platformou Mac OS X. Marketingový manažér pre applovský softvér Phil Schiller tvrdí, že ich počet stúpa, hoci predaj osobných počítačov celkovo mierne klesá.

Tri štvrtiny applovských počítačov sú notebooky. Preto Lion naplno využíva dotykové gestá, ktoré sa robia cez multidotykový trackpad. Ten už má každý MacBook. Keďže sa veľmi jednoducho zväčšujú a rolujú webové stránky či fotografie, programy na Lion už budú zobrazované na celú obrazovku a posuvníky na boku obrazovky zmiznú. Týmto spôsobom sa zmenil internetový browser Safari ale i programy iCal či iMovie.

Steve Jobs predstavil nový systém pre Macy

Zdroj: apple

Veľkou zmenou v prehľadnosti má byť funkcia Mission Control. Ide o spojenie doterajších Exposé a Spaces. Po zapnutí Mission Control sa naraz zobrazia zmenšeniny všetkých spustených aplikácií či dokumentov a v hornom rohu aj všetky spustené pracovné plochy. Ovládanie tejto novinky cez multidotykový trackpad má byť efektné ale aj intuitívne.

Lion si niečo berie aj z iOS, operačného systému pre mobily a tablety. Jeho súčasťou bude Mac App Store. Applu sa darí vo veľkých množstvách predávať aplikácie, ale aj hudbu a video na iPhone a iPade a preto to ponúkne aj pre „veľký“ operačný systém. Zároveň sa na iMac a MacBook prenesie zobrazovanie stiahnutých aplikácií na pracovnej ploche rovnako ako na prenosných applovských zariadeniach vrátane push notifikácie či grafického znázornenia updatu alebo sťahovania pod ikonou aplikácie.

Steve Jobs predstavil nový systém pre Macy

Zdroj: apple

Zaujímavo vyzerá funkcia Auto Save. Na Mac OS X Lion sa všetka práca používateľa automatický ukladá aj bez jeho vedomia. Napríklad začne tvoriť prezentáciu, zavrie ju bez uloženia a pri ďalšom spustení iWorks je prezentácia v nezmenenom stave. Auto Save umožňuje tiež prehliadať viaceré verzie uloženej práce. Vylepšení sa dočkal aj správca elektronickej pošty Mail. Ide napríklad o prehľadnejšie vyhľadávanie v správach, ich uloženie do konverzácie, akoby šlo o veľké SMS či automatické zväčšovanie príloh na veľkosť okna.

Celkovo Lion prináša 250 viditeľných a skrytejších noviniek a zlepšení. Dostupný bude od júla a len v digitálnej verzii stiahnuteľnej cez App Store. Výrazné je zníženie ceny upgradu. Z doterajších 129 USD si Apple za prechod na Lion vypýta len tridsať dolárov, v Európe bude cena za prechod zo Snow Leoparda 21 eur. Minimálne hardvérové požiadavky sú Intel Core 2 Duo a 2 GB operačnej pamäte.

Foto v článku - Apple, na titulke - TASR / AP