Minuloročná žiacka besiedka ku Dňu matiek a Privítanie Mikuláša pri vianočnom stromčeku v stredoslovenskej dedine Pohorelá má dozvuky, s ktorými organizátori rozhodne nepočítali. Obec dostala od Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA) faktúru na 62 eur a 40 centov za používanie hudobných diel.
Obec platiť odmieta. Tvrdí, že reprodukcia ľudových piesní ako Cesta hore, cesta dolu, alebo Vykvitla ruža trojaká žiakmi základnej školy nespadá pod ochranársky mandát, ktorý vykonáva SOZA. Starosta Jozef Kalman jej faktúru vrátil s tým, že nedošlo k porušeniu autorských práv zastupovaných umelcov.
SOZA, ktorému šéfuje Vladimír Repčík (niekdajší manažér TV Markíza z Ruskovej éry), naopak argumentuje, že koná v súlade so zákonom. Hrozí, že ak obec faktúru neuhradí do 6. júna, bude ju vymáhať súdnou cestou.
Kameňom úrazu celej kauzy je, zdá sa, interpretácia autorského zákona a tiež inšpekčné záznamy autorského zväzu. SOZA tvrdí, že obec jej mala v zmysle autorského zákona (§81 ods. 6) nahlásiť konanie akcií, čo nespravila.
- Autorský zákon, §81 odsek 6: „Pri verejnom vykonaní hudobného diela je usporiadateľ verejného kultúrneho podujatia povinný najneskôr desať dní pred uskutočnením podujatia oznámiť príslušnej organizácii kolektívnej správy program podujatia, v ktorom ku každému dielu, ktoré má byť verejne vykonané, uvedie jeho názov a meno autora; ak usporiadateľ tieto skutočnosti organizácii kolektívnej správy neoznámi, predpokladá sa, že na podujatí budú verejne vykonané len tie diela, ku ktorým právo na verejné vykonanie spravuje organizácia kolektívnej správy.“

Zdroj: Pohorela.sk
Zväz do Pohorelej začiatkom apríla 2012 (jedenásť a päť mesiacov po inkriminovaných udalostiach) vyslal inšpektorov. Tí dali starostovi podpísať inšpekčný záznam, na základe ktorého si SOZA vyúčtovala šesťdesiateurový poplatok, všimol si minulý týždeň server Živé.sk.
Obec to vidí inak. Hlásiť nemusela nič, lebo na akcii sa nereprodukovali žiadne autorskoprávne chránené diela. Starosta konštatuje, že zápis podpísal v dobrej viere, lebo to inšpektori požadovali: „Chápal som to tak, že to potrebujú pre svojho zamestnávateľa o tom, že tu boli, tak som to podpísal.“ Ako dodáva, bol presvedčený, že inšpektori na základe osobného rozhovoru pochopili, že ide o folklórne podujatie a obec nemá voči SOZA žiadnu ohlasovaciu či platobnú povinnosť.
Dojem ho celkom iste sklamal. SOZA teraz tvrdí, že celý konflikt, ktorý v krátkom čase rozpútal vášnivé diskusie na sociálnych sieťach (v neprospech ochranného zväzu), zapríčinil práve postoj starostu obce: „Ak by sa starosta v inšpekčnom zázname vyjadril, že na podujatí bola použitá len nechránená hudba – koledy, pôvodné ľudové piesne, inšpektorka by takúto informáciu akceptovala a inšpekčný záznam by postúpila s touto pripomienkou do SOZA. V takomto prípade by SOZA v zmysle Autorského zákona považoval použité hudobné diela za voľné, nepodliehajúce licencovaniu.“
Snaha partie okolo V. Repčíka vzbudiť dojem, že starosta sa nesprávne zorientoval v spleti paragrafov, však pokrivkáva. Minimálne v tom, že pár dní pred týmto vyhlásením poslal SOZA do Pohorelej list, v ktorom vedúca licenčného odboru Romana Draškovičová vykreovala pofidérny názor, že „aj takzvaná ľudová hudba má svojich upravovateľov a teda za ich použitie je potrebné zaplatiť autorskú odmenu“.
Na pohoreleckú aférku okrem používateľov Facebooku pružne zareagovali aj niektoré neziskovky a politici. Napríklad European Information Society Institute chce v rámci projektu KOKSO (Kontrola Organizácií Kolektívnej Správy Občanmi) zbierať praktické skúsenosti s ochrannými zväzmi. Cieľom je „predstaviť reformu tohto inštitútu tak, aby sa mohla uplatniť v novom autorskom zákone v roku 2014“, uvádza právnik inštitútu Martin Husovec.
A možno sa autorský zákon dočká zmien ešte skôr. „Verím, že na júlovú schôdzu spoločne viacerí (poslanci) pripravíme relatívne jednoduchú novelizáciu Autorského zákona,“ sľubuje napríklad Alojz Hlina, člen parlamentu za OĽaNO.
SOZA iba minulý rok vyvolal podobné vášne, keď si od internetových médií začal pýtať poplatky za videá obsahujúce hudbu, ktoré weby vložili zo služieb ako YouTube. Po veľkej kritike nakoniec ustúpil.
Foto - Pohorela.sk