Zatiaľ ťažko povedať, či Sony Xperia Tablet Z zožne obchodný úspech, predáva sa len pár týždňov (na Slovensku od začiatku júna). No už teraz je zrejmé, že ide o zariadenie, ktoré v tabletovom svete vyčnieva. Hoci ako vždy, nič nie je dokonalé.

Dizajnovo zetkový tablet pripomína „rozvaľkaný“ vlajkový smartfón Sony, ktorý sa (zrejme nielen zhodou okolností) nazýva Xperia Z. Na jednoliatej čiernej placke s ostrými hranami ostal aj výrazný kovový hlavný vypínač.

Prvý dojem doplnia hmatové vnemy: okrem toho, že ide o zatiaľ jediný tablet odolný voči vode a prachu, je tiež najtenší a najľahší.

S hrúbkou 6,9 milimetra je tenší aj ako doterajší rekordér iPad mini. Tenkosť umocňujú ostatné dva rozmery 10,1-palcovej Xperie. Vo finále je tenšia než bežný papierový magazín.

Človek môže nadobudnúť pocit, že ide len o nejakú doplnkovú batériu alebo o kryt. Zdanie, samozrejme, klame. Ide o plnohodnotný a bohato vybavený tablet.

Celkový pocit umocňuje hmotnosť tabletu: 495 gramov je momentálny rekord na trhu. Na porovnanie, Galaxy Note 10.1 váži 600 gramov a iPad 4 až 662 gramov. Nezdá sa to, ale po pol hodine držania to cítiť.

Sony Xperia Z: Tablet, ktorý vyčnieva

Podľa rozmerov a hmotnosti sa môže zdať, že Xperia Tablet Z je krehké a ohybné zariadenie. Ani to sa nepotvrdilo. Celú prednú časť placky pokrýva tvrdené sklo, zadná je z pogumovaného plastu. Všetky konektory sú bezpečne ukryté pod vodotesnými dvierkami po hranách.

Na druhej strane, tak predná, ako aj zadná strana Xperie je silným magnetom na odtlačky prstov – jedným z najsilnejších, s ktorými sa TREND v tabletoch a smartfónoch stretol. Matná fólia na displej bude nutnosťou hlavne pre tých, ktorým sa nechce pri sebe nosiť utierku.

V honbe sa pixelami na displeji sa Sony vybrala strednou cestou. Xperia Tablet Z má full HD rozlíšenie (1 920 x 1 200 bodov). Čiže viac, ako je štandard (HD, 1 280 x 800), no žiadny extrém, ako napríklad iPad 4 či Nexus 10 (2 560 x 1 600 bodov).

Full HD pri 10,1-palcovej uhlopriečke znamená slušnú hustotu 224 ppi. Samostatné obrazové body sa hľadajú rovnako ťažko ako na štvorkovom iPade 4 s 264 ppi. Pochváliť treba kvalitu zobrazenia a vernosť farieb.

Výrobca sa poučil a napriek tomu, že technologicky ide o rovnaký displej ako pri smartfónovej Xperii Z, pozorovacie uhly sú v poriadku.

Sony Xperia Z: Tablet, ktorý vyčnieva

Podobne napravil aj ďalší predmet kritiky. Mriežka dvojice reproduktorov už smeruje do bočných strán aj smerom nadol. Utlmenie zvuku bežným držaním tak nehrozí.

Výbava zetkového tabletu je štedrejšia než úhrn zrážok v poslednom období. Štvorjadrový procesor s taktom 1,5 GHz a dva gigabajty operačnej pamäte značia, že s výkonom nebol problém v aplikáciách ani v prostredí operačného systému Android 4.1.

Trochu môže prekážať, že Sony použila starší druh rozloženia grafických prvkov, kde hlavné ikony sú vľavo dole, menu aplikácií vpravo hore a podobne.

Sony to vyrovnáva praktickými funkciami, ako sú miniaplikácie známe z Xperie Z alebo možnosť pripnúť najpoužívanejšie aplikácie na hornú lištu, ktoré sú potom vždy poruke. Ďalšou chuťovkou je prebudenie tabletu poklepaním na vypnutý displej.

Vnútorná pamäť s kapacitou 16 alebo 32 gigabajtov sa dá rozšíriť o micro SD kartu. Sony tak používateľa nenúti do cloudových služieb. Jeden z variantov tabletu podporuje aj mobilné 4G siete, takže mu nechýba slot pre SIM kartu.

Sony Xperia Z: Tablet, ktorý vyčnieva

Štandardne Xperia Tablet Z obsahuje infračervený port. K nemu pribalená aplikácia na ovládanie domácej elektroniky fungovala bez problémov. Ako pri výrobkoch Sony býva zvykom, súčasťou výbavy je NFC.

Pochvalu si zaslúži jedno z najcitlivejších WiFi spomedzi tabletov a smartfónov, ktoré TREND doteraz testoval. Obdobne je to s fotoaparátom, ktorý sa do tabletov zvyčajne dáva len zo slušnosti. V zetkovej Xperii fotí obstojne, hoci mu chýba blesk.

Kapacita batérie kvôli hrúbke zariadenia je len priemerná. No stále dostatočná na osem hodín aktívneho používania s polovičným jasom a zapnutým WiFi. Čo je dôležité, aj Xperia Tablet Z podporuje funkciu šetrenia batérie Stamina.

Pri smartfónovom zetku až taký význam nemá: smartfón sa berie do ruky častejšie, vypínanie konektivity je niekedy na škodu. Pri tablete je to praktickejšie: Stamina napríklad po celom dni v standby režime uberie len tri percentá kapacity batérie. Film sa dá dopozerať aj po týždni bez nabíjania.

Sony Xperia Z: Tablet, ktorý vyčnieva

Za originálny tabletový kúsok si Sony pýta pomerne prémiové ceny. Verzia so 16-gigovým storageom vyjde na päťsto eur, model s podporou 4G je o 130 eur drahší. Čo sú úrovne porovnateľné so štvorkovým iPadom.

Záverečné hodnotenie: Xperia Tablet Z je druh zariadenia, ktorý svojho majiteľa rozmazná. Konkurenti zrazu vyzerajú tučnejší, ťažší a nudnejší. Problém je, že potom vyzerajú aj finančne dostupnejší.

Zariadenie zapožičala Sony.

Sony Xperia Z v kocke

plusy

mínusy

dizajnové spracovanie

odtlačky prstov okamžite a všade

hrúbka a hmotnosť

„starší“ Android

kvalita a rozlíšenie displeja

vysoká cena

plná výbava vrátane LTE a infraportu

funkcia Stamina

Zariadenie zapožičala Sony.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku - Sony