Ťažko povedať, podľa čoho v Sony vyberajú písmenko, ktorým označia ďalší nový smartfón v portfóliu značky. Alebo prečo - keďže ešte nevyčerpali celú abecedu, hoci ďaleko k tomu nemajú - už prešli na dvojpísmenkové kombinácie.

V Xperii SP zrejme neznamená spring, hoci mobil je súčasťou tohtoročného jarného line-upu. Skôr sa zdá, že ide o kontinuitu s lanskou Xperiou S.

Od prvého smartfónu Sony od rozchodu s Ericssonom prevzala Xperia SP dominantný dizajnový prvok. Transparentný prúžok v spodnej časti telefónu so zabudovanou ledkou. Slúži na notifikáciu udalostí (na rozdiel od Xperie S) aj na vytváranie náladičky pri prezeraní fotiek alebo počúvaní hudby.

Prúžok je nielen multifunkčný, ale tiež pomerne detailne nastaviteľný podľa preferencií používateľa. Inou farbou môže upozorňovať nielen na došlú esemesku či zmeškaný hovor, ale tiež týmto spôsobom odlíšiť napríklad šéfa od manželky. Aj keď pre niekoho to nemusí znamenať rozdiel... Farieb je sedem, čo by mohlo väčšine ľudí stačiť.

Sony Xperia SP: Mobil, čo sa hrá s farbami

Pri prezeraní fotografií sa zasa prúžok rozsvieti farbou, ktorá je v danej snímke dominantná, pri prehrávaní piesní bliká do rytmu. Efekt si užijete najmä v prítmí, lebo denné svetlo prebiť nedokáže.

Škoda, že farebná hudba funguje len pri zapnutom displeji, čo obmedzuje možnosti audiovizuálnej relaxácie, ktorá by ináč na to bola zrejme veľmi vhodná. Ale pre tínedžerov, ktorí sa chcú "odlíšiť sa od davu" (ako to zdôrazňuje marketing Sony), môže ísť o dôležitú funkcionalitku.

Aj ďalší dizajnový prvok prevzala SP od inej Xperie. Hlavný vypínač, ktorý začiatkom tohto roka debutoval v high-endovej Xperii Z. Strieborný krúžok mierne vystupujúci z tela na pravej strane je praktický, predovšetkým sa dá ľahko a rýchlo nahmatať aj poslepiačky.

Sony Xperia SP: Mobil, čo sa hrá s farbami

Telo Xperie SP s hrúbkou jeden centimeter a zvládnuteľnou hmotnosťou 154 gramov lemuje kovová (hliníková) obruba, ktorá zabezpečuje pevnosť konštrukcie. Zadný kryt je už z tenkého pogumovaného plastu. Je odnímateľný po celej ploche mobilu. Ukrýva šachty pre micro SIM a micro SD karty. A tiež pevne zabudovanú batériu. Má síce solídnu kapacitu (2 370 mAh), no pri aktívnejšom používaní si aj tak vyžaduje denné nabíjanie.

Pokiaľ ide o displej, Xperia SP neútočí na päťpalcových full HD obrov. No aj 4,6 palca a HD rozlíšenie ponúka dobrý vizuálny dojem či už pri surfovaní po webe alebo pozeraní videa.

Sony pri displeji vyzdvihuje technológiu Mobile Bravia Engine 2 pre optimalizáciu kontrastu, jasu a farieb, no v praxi je jeho prínos pomerne málo viditeľný. Zrejme vzhľadom na malú uhlopriečku - v porovnaní v televízormi, kde viac vynikne.

Dvojjadrový procesor a gigabajt pamäte, ktoré tvoria výpočtové jadro Xperie SP, je v danej kategórii štandard. Inými slovami, chod systému (Android vo verzii 4.1 Jelly Bean) a aplikácií, vrátane náročnejších hier, je plynulý a rýchly.

Trocha horšie je to s úložnou kapacitou. Na storage sú k dispozícii dve tretiny z osemgigovej internej flešky. Investícia do pamäťovky (nie je súčasťou balenia) bude zrejme nevyhnutná.

Papierovo dobré parametre má aj hlavná (zadná) kamera: rozlíšenie osem megapixlov, snímač Exmor RS, podpora HDR, blesk. Na jej ovládanie má Xperia SP hardvérové tlačidlo. Ideálne na spustenie fotoaparátu pri zhasnutom displeji, na používanie ako spúšte sa zdá príliš tuhé.

Kvalite fotiek pomáha inteligentná automatika (Superior Auto). Je pravdepodobné, že laikovi nastaví kontrast, saturáciu a ďalšie parametre lepšie, ako by to zvládol on sám (ak by sa do toho vôbec pustil). Výsledok je, v porovnaní s konkurenciou z rovnakej kategórie, obstojný. Inými slovami, dôležité sú celkové svetelné podmienky, v ktorých sa fotí.

Sony Xperia SP: Mobil, čo sa hrá s farbami

Súčasťou výbavy Xperie SP sú aj funkcie, ktoré si človek momentálne zrejme veľa neužije, no v blízkej budúcnosti sa mu môžu zísť. Mobil podporuje prenos dát aj v mobilných sieťach 4. generácie (LTE), ktoré sa azda stanú slovenskou realitou na budúci rok.

Po druhé, Sony aj do espéčky integrovala NFC. Okrem bezkontaktných platieb sa dá využiť na rýchle (One Touch) spárovanie mobilu s televízorom alebo externými reproduktormi na bezdrôtové zdieľanie fotiek či hudby.

Sony Xperia SP nie je hig-hend. Výrobca ju označuje ako mobil ponúkajúci unikátne (čiže high-endové) funkcie na nových (čiže nižších) cenových úrovniach. Cenovo (390 eur) aj výkonom v princípe konkuruje napríklad vlaňajšej Galaxy S III od Samsungu. Ale tiež viacerých ďalším písmenkám v xperiovskej abecede.

Záverečné hodnotenie: Ak hľadáte slušný smartfón strednej triedy, Xperii SP pridá body najmä multifunkčný transparentný element.

Sony Xperia SP v kocke

plusy

mínusy

multifunkčný transparentný element

pevne zabudovaná batéria

podpora LTE a NFC

malý interný storage

Zariadenie zapožičala Sony.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku - Sony