Každý, kto vyskúšal kvalitné domáce kino s videoprojektorom potvrdí, že zážitku z neho sa nevyrovná ani najnovšia LED alebo plazmová obrazovka. Sony má pre filmových labužníkov, ktorí si potrpia aj na 3D nový model. Avatar 3D na obraze s uhlopriečkou 3 metre tak nemusí byť problém ani v paneláku.

Sony svoj prvý 3D monitor s natívnym full HD rozlíšením predstavil už vlani, no šlo o projektor dostupný len najnáročnejším. Jeho cena je totiž v okolo 7 000€. Novinka VPL-HW30ES je SXRD projektor s natívnym full HD (3D projektory s menším rozlíšením sa už predávajú dlhšie). Aj keď to stále nie je lacná záležitosť, cena v prepočte 2 550€ je už prijateľnejšia. To je pre predstavu priemerná cena 3D LCD televízora s uhlopriečkou  okolo 130 cm. Pri projektore môže byť plocha zobrazenia takmer trojnásobne väčšia.

Projektor dosahuje hodnoty ako kontrast 70 000:1 a jas 1300 ANSI lumenov. V danej cenovej kategórii ide papierovo o priemerné čísla, kvalitu farebného podania a plynulosti by mala zlepšovať implementovaná SXRD technológia premietania. Frekvencia zobrazovania je 240 Hz a komfort z filmového zážitku má zlepšovať aj znížená hlučnosť projektora na 22 dB.

Sony predstavil 3D projektor

Zdroj: sony

Od konkurencie s vyšším kontrastom a jasom sa ale odlišuje v podpore zobrazovania trojrozmerného videa s vylepšenou úpravou, ktorá podľa výrobcu znižuje crosstalk, teda jemné rozdvojenie pri 3D. Na pozeranie je nutné dokúpiť si aktívne 3D okuliare a infračervený vysielač alebo počkať na model HW30AES, ktorý to bude mať všetko v balení. Nový 3D projektor sa začne predávať od júla.

foto v článku a na titulke - Sony