Satelitná komunikácia nemá na ružiach ustlaté - najmä na Slovensku. Kým počet aktívnych zákazníkov GSM operátorov prednedávnom prekročil 1,5-miliónovú hranicu, ľudí, využívajúcich na prenos hlasu alebo dát satelitné mobilové systémy, možno v súčasnosti zrátať na prstoch dvoch rúk.

Na Slovensku v súčasnosti aktívne pôsobia dvaja poskytovatelia služieb satelitnej hlasovej komunikácie. Historicky najstarším hráčom je spoločnosť Inmarsat, ktorú na slovenskom trhu zastupuje Telenor Slovakia, s.r.o., Bratislava. Prostredníctvom spoločnosti Unia, s.r.o., Žilina sa o priazeň slovenských zákazníkov uchádza Iridium Satellite. Satelitný operátor Globalstar je síce na Slovensku zastúpený spoločnosťou Globtel, a.s., Bratislava, prevádzku v tomto kúte sveta však zatiaľ komerčne nerozbehol.

Stabilný hráč

Inmarsat považujú odborníci za doteraz najúspešnejšieho satelitného operátora. Funguje relatívne stabilne od vzniku v roku 1979. Prosperuje najmä vďaka tomu, že sa od začiatku zameriava na špecifické trhové segmenty - predovšetkým námornú dopravu, letectvo či kamiónové spoločnosti. Vlani sa väčšinovým vlastníkom stala spoločnosť Telenor. Jeho slovenská pobočka sa v zmysle korporačnej stratégie orientuje skôr na firemný segment ako na fyzické osoby.

Telenor Slovakia predáva niekoľko typov satelitných služieb, medzi ktoré patrí aj satelitná hlasová komunikácia prostredníctvom systému Mobiq. Okrem toho poskytuje satelitný prenos dát pre veľkých zákazníkov námornej dopravy Norsat Sealink alebo prepojenie globálnych počítačových sietí cez satelit GAN - Global Area Network.

Koncové zariadenie Mobiq sa veľkosťou približuje notebooku a vrátane batérií má hmotnosť 2,4 kilogramu. Umožňuje prenos hlasu, faxov a dát, pričom dosahuje rýchlosť maximálne 2,4 kbit/s. Cena za pretelefonovanú minútu sa pohybuje od 3 USD do 10 USD (150 - 500 Sk) v závislosti od krajiny, v ktorej sa volajúci nachádza. Výsledná cena za satelitné telefonovanie závisí aj od množstva využívaných služieb.

Útek z hrobárovej lopaty

Iridium sa v roku 1999 dostalo do konkurzu. Pred absolútnym pádom ho zachránil záujem americkej vlády, ktorý vyústil do objednávky Pentagónu na balík satelitných služieb v hodnote 72 mil. USD (3,6 mld. Sk) s opciou na ďalších 252 mil. USD (12,6 mld. Sk) do roku 2007. Začiatkom apríla Iridium Satellite - nástupnícka organizácia pôvodnej spoločnosti Iridium - obnovilo komerčnú prevádzku pre USA a vybudovalo novú celosvetovú distribučnú sieť. Popri hlasových a pagingových službách chce operátor predávať komplexné riešenia pre používateľov na cestách, v kanceláriách a na moriach. Ceny služieb oproti minulosti výrazne klesli. Začiatkom júna Iridium spustilo aj prevádzku dátových služieb.

Unia zastupuje anglického distribútora Iridia od konca apríla. V súčasnosti však ešte nevykonáva rozsiahlejšie marketingové aktivity. Čaká na sprevádzkovanie európskej vstupnej brány (gateway), technického zariadenia umožňujúceho telefonovanie do siete Iridia z prístrojov aktivovaných v iných sieťach.

Iridium postupne rozšíri portfólio koncových aparátov. K doteraz používanej Motorole SS9500 by už v auguste mali pribudnúť ľahšie a menšie prístroje Motorola SS9505. Starší model možno v Unii kúpiť za 38 500 Sk (všetky ceny bez DPH), čo je takmer o 30 percent viac než priemerná cena neakciového GSM mobilu najvyššej triedy. Nižšiu cenu majú používané satelitné telefóny - sú takmer o polovicu lacnejšie než nové aparáty. Satelitný telefón SS9505 bude stáť vyše 87-tisíc Sk. Doterajší zákazníci Iridia môžu používať pôvodné terminály a technické prostriedky, ak si od obchodného zástupcu vyžiadajú novú SIM kartu.

Mesačný paušál podľa cenníka Unie vychádza na 15 USD (750 Sk), spojenie v rámci siete Iridium na 0,95 USD (47,50 Sk) za minútu a spojenie s pevnou sieťou na 1,5 USD (75 Sk) za minútu. Tarifikačný impulz je pritom vysielaný každých 20 sekúnd. Do konca septembra stojí minúta hovoru v rámci satelitnej siete 0,50 USD (25 Sk).

Duálne mobilné telefóny

Oficiálne nie je zatiaľ známe, kedy Globtel rozbehne predaj služieb satelitnej komunikácie Globalstaru. Ako však pre TREND uviedla hovorkyňa spoločnosti Eva Güttlerová, najväčší slovenský GSM operátor má k dispozícii duálne mobilné telefóny Telit. Možnosť použitia satelitného telefónu v pozemskej mobilnej sieti je najväčšou konkurenčnou výhodou Globalstaru. Ceny hovorného sú predbežne stanovené od 120 do 300 Sk za minútu, za úspešne nadviazané spojenie sa bude účtovať poplatok navyše.

Zástupca Globastaru v ČR, mobilný operátor Radiomobil, a.s., Praha, koncové aparáty nepredáva, ale prenajíma. Za každý deň účtuje 138 Kč (170 Sk), pričom minimálna doba prenájmu je 30 dní. Zákazník neplatí ďalšie mesačné poplatky a pri telefonovaní mu operátor účtuje roamingové sadzby.

Druhý pokus

Mnohé svetové info-komunikačné spoločnosti, napríklad Motorola alebo Loral Orion, investovali v 90. rokoch do satelitných sietí miliardy dolárov. Grandiózne predstavy dopytu a z neho vyplývajúcich tučných ziskov sa však nenaplnili. Konštruktéri tejto myšlienky totiž vychádzali skôr z predpokladu, že sa môžu zviezť na vlne rastúcej popularity mobilných telefónov, než z konkrétnych trhových potrieb. No práve popularita a rozvoj celulárnych sietí (predovšetkým GSM) sa najviac podpísali pod neúspech satelitného telefonovania. Možnosti medzinárodného roamingu a zväčšujúce sa pokrytie signálom do veľkej miery eliminuje najdôležitejšiu výhodu satelitných systémov - celosvetové pokrytie. V prospech celulárnych sietí hovorí aj rozširujúca sa paleta služieb a neporovnateľne lacnejšie služby.

Prevádzkovatelia satelitných sietí sa v súčasnosti pokúšajú o druhý útok. Prichádzajú so zlepšenými marketingovými stratégiami, presnejšie definovanou cieľovou skupinou a oveľa miernejšími očakávaniami. Chcú sa zamerať na vertikálne trhy a komplexné riešenia. Nebudú teda služby ponúkať primárne širokej verejnosti, ale špecifickým trhovým segmentom - námorníctvu, horolezcom či ťažobným spoločnostiam.

Na Slovensku však vertikálne trhy, schopné zaplatiť satelitné mobilné služby, v súčasnosti prakticky neexistujú. Ani jeden zo slovenských partnerov satelitných operátorov nerobí marketingovú podporu satelitnej komunikácie. Napriek tomu v jej úspech veria. "Keby som si myslel, že satelitná komunikácia nemá šancu, tak by sme to nerobili," dodáva technický riaditeľ Unie Samuel Štrbák.

Satelitné mobilné siete môžu podľa neho vzhľadom na konštrukciu, odolnosť satelitov voči ich poškodeniu, komplexné pokrytie územia a teraz už prijateľné ceny koexistovať s pozemskými mobilnými sieťami. "Samozrejme, nikdy nepôjde o tisíce účastníkov," domnieva sa S. Štrbák. Šancu vidí aj v možnom vstupe Slovenska do NATO a ďalších bezpečnostných a ekonomických štruktúr nadnárodného významu, keď sa satelitná sieť môže stať zaujímavou pre slovenskú vládu a jej bezpečnostné zložky. Okrem toho ráta so záujmom majetných ľudí a súkromných bezpečnostných služieb.

Podľa niektorých zdrojov satelitné telefóny nemožno odpočúvať a ťažko sa zisťuje, kde sa volajúci nachádza. To môže byť ich výhodou. Nevýhodou je napríklad dobíjanie batérie telefónu v pustých oblastiach a úplne jasné nie sú ani otázky škodlivého vyžarovania. Navyše, niekedy je problém uskutočniť zo satelitného mobilu hovor, ak volajúci nie je pod holým nebom. Strechy a železné konštrukcie totiž bránia šíreniu signálov.