Až o 88 percent sa na Slovensku medziročne zvýšil predaj tepelných čerpadiel. V roku 2022 sa ich predalo viac ako 13-tisíc. Aj napriek tomu krajina stále výrazne zaostáva vo využívaní týchto zariadení, ktoré majú pomôcť Európe zbaviť sa závislosti od ruských energií.

V Česku je ich nainštalovaných už 60-tisíc, vo Fínsku takmer 200-tisíc a tepelné čerpadlá využíva už polovica nových bytových domov v Nemecku. Lídrom je Francúzsko, ktoré ich vlani nainštalovalo 4,2 milióna.

Prezident Slovenského zväzu pre chladenie, klimatizáciu a tepelné čerpadlá Vladimír Orovnický vysvetľuje, že väčšiemu rozšíreniu čerpadiel bráni v našich podmienkach najmä vysoká investičná náročnosť. „Technicky sú schopné v segmente individuálnej výstavby splniť akékoľvek parametre. Hlavnou bariérou v ďalšom rozvoji predaja je nepriaznivý pomer medzi cenou elektriny a plynu,“ podotkol s tým, že na Slovensku je tento pomer približne 2,70 k 2,80 eura v prospech plynu. V spomínanom Fínsku je to 1,50 k 1,60 eura, takže sa „návratnosť tejto technológie v takejto krajine znásobuje výrazne rýchlejšie“.

Štvornásobne efektívnejšia

Tým, že ceny energií rástli, stúpol aj záujem ľudí o obnoviteľné zdroje, medzi nimi tepelné čerpadlá. Využívajú teplo z vonkajšieho prostredia (zo vzduchu, zeme alebo z vody) a prevárajú ho na energiu vhodnú na vykurovanie rodinných domov, no aj väčších bytových domov. Experti tvrdia, že táto technológia je štvornásobne efektívnejšia než systém plynových kotlov.

Tepelné čerpadlá však potrebujú investičnú podporu, pripomína V. Orovnický. Tá bežala prostredníctvom programu Zelená domácnostiam, maximálna výška podpory pre domácnosť bola 2 720 eur na inštaláciu. Vydávanie poukážok však štát ku koncu februára pozastavili z dôvodu vyčerpania finančných prostriedkov. A to už bol rozpočet navýšený o 30 miliónov eur k pôvodným 15 miliónom. Extrémy záujem Slovákov prevyšuje možnosti a často sú kolá podávania žiadostí uzavreté za niekoľko minút.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa