Ministerstvo zdravotníctva SR si ešte pod vedením ministra Vladimíra Lengvarského objednalo viacero auditov zameraných na rôzne oblasti. Jednou z nich bola aj kybernetická bezpečnosť  slovenských nemocníc a ďalších zdravotníckych zariadení.

Ako sa očakávalo, výsledky sú veľmi zlé. O audite a najväčších problémoch v slovenskom zdravotníctve z pohľadu kyberbezpečnosti sa TREND rozprával s A. Aleksievom, partnerom a CTO  spoločnosti Kreston Slovakia.

V rozhovore sa tiež dozviete:
  • Kde majú nemocnice najväčšie problémy
  • Ktorá inštitúcia audit odmietla
  • Aké organizácie ohrozujú nemocnice najviac
  • Ako pristupujú ku kyberbezpečnosti lekári

Ste súčasťou firmy, ktorá audit vykonala. Čo bolo jeho cieľom?

Cieľom bolo zistiť, v akom stave sa nachádza slovenské zdravotníctvo z pohľadu kybernetickej bezpečnosti. Taktiež bolo potrebné vytvoriť jednotnú stratégiu a spoločnú platformu pre komunikáciu v prípade digitálnych útokov. Náročnosť pozostávala z faktu, že každá nemocnica má vlastné IČO a riaditeľ je jej konateľom. Inými slovami, každý riaditeľ je trestnoprávne zodpovedný a nezodpovedá sa z legislatívneho pohľadu priamo ministerstvu. Každá nemocnica má preto vlastnú stratégiu a ocitáme sa v extrémne heterogénnom prostredí.

Analyzovali ste len nemocnice?

Našou úlohou bolo zanalyzovať 105 inštitúcií, ktoré boli zriadené ministerstvom. Tieto sme rozdelili do štyroch základných kategórií podľa štandardov OECD. Analyzovali sme možnosti a dosah útoku na infraštruktúru a to, kam až sa môže dostať malvér a aký konkrétny proces môže zasiahnuť. Ide o jedinečný projekt, ktorý nemá obdobu v žiadnom rezorte. Takýto audit by potrebovali aj ostatné ministerstvá. Výskum trval rok a pol a my len dúfame, že neskončí niekde v šuplíku.

V akom stave je slovenské zdravotníctvo z pohľadu digitalizácie a inovácií?

Digitalizácia so sebou nesie aj kybernetické hrozby. Jednoducho povedané, zaspali sme dobu a zdravotníctvo nefunguje, ako by malo, ani z pohľadu IT. Náš spôsob pozostával z toho, že všetkým inštitúciám sme zadali zoznam otázok a ich odpovede sme následne porovnávali s výsledkami nainštalovaných sond. Veľmi často sa totiž stáva, že máme dojem, ako sme zabezpečení, no v skutočnosti je pravda opačná. V každej nemocnici sme našli kybernetický incident.

Čo napríklad ste našli?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa