Zo zistení skupiny Goldman Sachs vyplýva, že v dôsledku kybernetických útokov prichádza svetová ekonomika až o jeden bilión dolárov ročne. Portál Bloomberg zároveň priniesol správu, že až dve tretiny všetkých útokov sa v posledných rokoch pripisujú útočníkom z Ruska.

Kybernetické riziká sú podľa prieskumu Allianz Risk Barometer v roku 2022 najväčšou hrozbou podnikania. Firmy znepokojujú predovšetkým ransomvérové útoky, únik citlivých údajov, ale aj veľké IT výpadky. Tieto hrozby sú podľa firiem horšie ako napríklad prerušenie prevádzky alebo výpadok dodávateľského reťazca, pandémia nového koronavírusu či prírodné katastrofy.

Rôznorodosť firiem

Kybernetické incidenty sa vo väčšine krajín zaraďujú medzi tri najväčšie nebezpečenstvá. V súčasnosti je riziko kybernetických útokov v súvislosti s aktuálnou situáciou na Ukrajine oveľa vyššie ako zvyčajne. Hrozby číhajú nielen na štátne inštitúcie, ale aj na firmy z rôznych sektorov. Celkovo možno firmy rozdeliť na dve skupiny.

Kým niektoré už niekoľko rokov investujú do kybernetickej bezpečnosti nemalé prostriedky, iné ešte stále ani nezačali, prípadne ich kybernetická ochrana stojí len na antivírusovom softvéri. Svet kyberbezpečnosti je však veľmi dynamický a vektory útokov sa stále menia. Tak ako pred niekoľkými rokmi stačil antivírus, dnes bez takzvaného sand-boxingu – odhaľovania neznámych hrozieb – nie je šanca útok odhaliť.

Súkromný sektor na Slovensku má veľmi rôznorodý prístup ku kybernetickej bezpečnosti. Na jednej strane je tu finančný sektor, konkrétne banky, ktoré sú chránené pred útokmi naozaj excelentne. Veľakrát dokonca prevyšujú aj svetové štandardy. Na strane druhej sa nachádza segment stredných a malých podnikateľov (SMP), ktorý trpí na extrémne nízku znalosť a často chýba nielen technológia, ale aj skúsenosti ako pracovať s týmito technológiami.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa