Towercom, niekdajšie Rádiokomunikácie Slovak Telekomu, začína pod značkou Skylink, platformou na príjem satelitného TV vysielania, poskytovať aj pripojenie do internetu – takisto cez satelitnú parabolu. Funkciou satelitného internetu je stopercentné pokrytie územia Slovenska. To jeho cieľovú skupinu geograficky posúva aj na oblasti mimo dosahu pozemských sietí typu DSL alebo Wifi.

Nový set

Pri stanovovaní cien sa Towercom sčasti inšpiroval benchmarkmi na trhu. Základné neobmedzené pripojenie s maximálnou rýchlosťou 256 kbit/s (v reálne závisí od aktuálneho zaťaženia siete) má stáť 23 eur s DPH mesačne. Na porovnanie, mobilný internet od Orangeu s dvojgigabajtovým dátovým limitom a deklarovanou kapacitou 3,6 Mbit/s (reálna rýchlosť tiež závisí od aktuálneho zaťaženia siete) je o dvadsať eurocentov drahší.

Naopak, cena najvyššieho balíka satelitného internetu – dvojmegabitový prístup za 78 eur mesačne – svedčí o tom, že Towercom nechce konkurovať DSL či Wifi providerom. Veď dvojmegabit cez DSL od Slovak Telekomu vychádza v súčasnej akcii pri dvojročnej zmluve na 17,6 eura mesačne.

Skylink je už aj o internete

Nevýhodou internetu od Towercomu môžu byť počiatočné náklady. Samoinštalačný komplet, zahŕňajúci satelitnú parabolu, prijímač a kredit na jeden mesiac pripojenia, stojí 543 eur. To je suma, ktorú si pozemskí kábloví alebo bezdrôtoví provideri na úvod pýtať nedovolia. Na satelitný internet pritom nemožno využiť existujúci TV set. A naopak, cez internetový komplet sa nedá prijímať televízny signál.

Používatelia satelitného internetu musia takisto počítať s možným obmedzením služby v rámci FUP (Fair User Policy). Provider si vyhradzuje právo znížiť rýchlosť pripojenia tým klientom, ktorí v predchádzajúcom mesiaci spotrebovali najviac dát.

Hraničné objemy prenesených dát sú stanovené pre každý program zvlášť. Pri najnižšom na dva gigabajty, pri najvyššom na osem gigabajtov. Rýchlosť sa má potom obmedziť iba v čase špičky a na 64 kilobitov za sekundu.

Na dovolenku

Nastavenie internetových služieb Towercomu naznačuje jeho stratégiu v novom biznise. Po prvé, firma chce osloviť špecifické segmenty trhu, ako sú vysokohorské chaty a víkendové chalupy. A tiež sa pripraviť na triple play – poskytovanie balíčkov, obsahujúcich internet, hlasovú službu (cez internet) a digitálnu televíziu.

Marketingový manažér Towercomu Michal Šuran tieto hypotézy sčasti potvrdzuje. Podľa neho sa provider nechce zamerať na masový trh, ale na určité skupiny zákazníkov. Okrem chát napríklad na mobilné tímy, výstavné expozície či čerpacie stanice.

Výhodou satelitného internetu je podľa M. Šurana stopercentné pokrytie celej Európy: „Používateľ si môže zobrať svoju parabolu a rozložiť si ju aj v zahraničí na výstave, motoristickej súťaži alebo na dlhodobej dovolenke a môže internetovať za pevne stanovený slovenský paušál.“

O bundlovaní internetu s TV službou Towercom, aspoň zatiaľ, neuvažuje. M. Šuran to zdôvodňuje rozdielnosťou cieľových skupín. Tak či onak, príjem televízie cez satelit poskytuje Towercom už niekoľko rokov. Jeho službu Skylink momentálne využíva 150-tisíc zákazníkov na Slovensku. A ďalších 450-tisíc v Česku, kde Towercom bude internetové služby ponúkať tiež.

Satelitný internet od Towercomu pobeží na platforme Astra2Connect, ktorý prevádzkuje spoločnosť SES Astra. Prevádzkovateľ siete satelitov Astra, slúžiacich najmä na šírenie TV signálu, ju rozbehol začiatkom roka 2007 a služby na jej báze sa v súčasnosti predávajú v 12 krajinách.

Foto – SES Astra