Počítače a digitálne médiá sa vkrádajú do života mnohých rodín, v niektorých sa stávajú dokonca stredobodom zábavy. Rodičia i deti používajú digitálne fotoaparáty, kamery, digitálne videorekordéry, multimediálne prenosné prehrávače a zhromažďujú tak kvantá dát. Napríklad vlani nafotili ľudia po celom svete dve miliardy digitálnych záberov a tento rok ich urobia ešte o tretinu viac.
Rastúce množstvo dát je jeden problém digitálneho veku, druhým je roztrúsenie obsahu po rôznych zariadeniach. Podľa prieskumu Microsoftu mala už v roku 2005 tretina amerických domácností viac ako jeden počítač. A osemnásť percent malo v dome alebo byte aj počítačovú sieť. Ďalší domáci digitálny obsah sa môže nachádzať vo videorekordéroch, set-top-boxoch s pevným diskom, najnovších herných konzolách alebo hudobných či multimediálnych prehrávačoch.
Upratovanie
Microsoft chce v expandujúcom digitálnom obsahu domácností urobiť poriadok. V druhej polovici tohto roku sa na počítačovom trhu objavia domáce servery, ktoré poslúžia na ukladanie fotiek, hudby, videa, filmov a rôznych iných dokumentov. Pobežia pod serverovým operačným systémom Windows Home Server (WHS), ktorý šéf Microsoftu Bill Gates predstavil začiatkom roku na výstave Consumer Electronic Show.
Produkt má osloviť domácnosti, ktoré vlastnia viacero počítačov, prípadne aj hernú konzolu Xbox a majú ich prepojené do domácej siete. Server im umožní automaticky zálohovať dáta na jedno centrálne miesto, odkiaľ budú prístupné pre všetky pripojené zariadenia. Zálohovanie prebieha automaticky. Server sám vyhľadá pripojené počítače, herné konzoly, ale napríklad aj microsoftovské prenosné hudobné prehrávače Zune – a fotky, hudbu či video z nich uloží na server. K domácej dátovej knižnici sa bude dať pristupovať nielen z domácich počítačov, ale aj cez internet.
Centrálny bod

Domáci server by sa po pripojení PC, digitálnych zariadení a tlačiarní stal digitálnym centrom obývačky. Microsoft verí, že ide o ďalší diel v skladačke, ktorú technologický priemysel označuje ako digitálna domácnosť.
„Počítače a digitálne médiá majú v rodinnom živote čoraz významnejšie zastúpenie, preto potrebujeme lepšie organizovať, zdieľať a ochraňovať digitálny obsah a informácie,“ hlása B. Gates v tlačovej správe.
Microsoft s hardvérovými partnermi, ktorí budú vyrábať serverové zariadenia, vychádzajú z predpokladu, že priemerná rodina nevie, ako chrániť cenné digitálne dáta. Ak sa pevný disk pokazí, väčšinou všetky nenávratne zmiznú. Navyše, v súčasnosti ľudia podľa Microsoftu nedokážu jednoducho sprístupniť a zdieľať digitálne informácie s inými členmi domácnosti, nieto ešte vzdialenými príbuznými a známymi. Domáci server by mal tieto starosti vyriešiť. Zariadenia budú vyrábať viaceré firmy, napríklad Hewlett-Packard, Inventec a Quanta Computer. Prototypy majú zatiaľ rôzne podoby, jeden sa podobá na odpadkový kôš, iný pripomína robotický vysávač Roomba od iRobot.
Nejasný potenciál
Je pravda, že niektorí technologickí nadšenci majú už v súčasnosti domáce siete so skutočnými servermi. Využívajú napríklad serverový operačný systém Ubuntu, ktorý vychádza z linuxovej platformy. Popri tom, ako si ľudia archivujú čoraz viac hudby, filmov, domácich videí a fotografií v počítačových súboroch, dopyt po dátovej kapacite rastie a myšlienka domáceho centrálneho dátového skladu pre digitálny obsah sa mnohých zdá opodstatnená. Otázka znie, či sa Microsoftu a jeho hardvérovým partnerom podarí presvedčiť bežných spotrebiteľov a urobiť z trhovej diery masovú záležitosť.
B. Gates neuvádza konkrétne ciele pre predaj produktu. Na otázku, či ide skutočne o mainstreamový produkt, pre server Cnet.com uviedol: „Vstupujeme na nový trh. Nepoznám presné čísla, ale myslím si, že produkt otvára určité scenáre a bude to pre nás dobrý biznis.“
Windows Home Server neplánuje Microsoft predávať samostatne, ale len ako verziu OEM, čiže spolu s hardvérom. Cena servera s operačným systém by nemala prekročiť hranicu 500 amerických dolárov (12,5 tisíca korún). Viazanie predaja systému na hardvér by mohlo nástup produktu spomaliť, pretože technologickí nadšenci, early adopters, ktorí technologické novinky kupujú prví, si najradšej veci inštalujú a konfigurujú sami. Predstavitelia Microsoftu si to uvedomujú, preto maloobchodný predaj škatuľovej verzie serverového systému pre domácnosti zatiaľ úplne nezavrhli.
Alternatíva
Skeptici tvrdia, že ani väčšina majiteľov viacerých počítačov nepotrebuje mať doma server. Niekedy majú stále problém spravovať aj jedno PC, nehovoriac o domácej sieti. A pokiaľ majú dostatočne veľký pevný disk, existuje len málo logických dôvodov, prečo by mali o domáci server stáť. Komu disková kapacita PC nestačí, môže si dokúpiť externý pevný disk.
Domáci server je úplne nová produktová kategória, no jeho funkciu dátového skladu plnia čiastočne už v súčasnosti domáce sieťové zariadenia na uloženie dát. Dodávajú ich napríklad firmy Freecom, LaCie, Maxtor, Netgear, Western Digital aj HP. Hoci ide stále o malý trh, v posledných dvoch rokoch sa podľa agentúry In-Stat viac ako zdvojnásobil.
Ďalšiemu rozširovaniu stoja v ceste prílišná zložitosť a slabé porozumenie spotrebiteľov. Tí väčšinou nevedia o prínosoch zariadení. Podľa agentúry ABI Research v súčasnosti iba menej ako štyri percentá tých, čo majú doma počítačovú sieť, používajú aj niektorú z foriem sieťového uskladnenia dát. Analytici tvrdia, že sa to zmení, lebo digitalizácia, vrátane nástupu internetovej televízie, vyvoláva potrebu určitej konsolidácie dát. B. Gates verí, že masový trh potrebuje na naštartovanie iba silnú značku, ktorá im prínosy správne odkomunikuje.
Ako televízor
Kľúčom k masovému trhu nebude iba správna komunikácia, pri ktorej by možno bolo vhodné úplne vynechať slovo server. To vo väčšine ľudí evokuje asociáciu veľkého, drahého a zložitého stroja, umiestneného niekde v útrobách podnikového výpočtového strediska, ktorý bežný smrteľník nemôže vedieť ovládať. Inými slovami, predávať do domácnosti servery znamená vyvolať v ľuďoch podozrenie, že budú potrebovať sieťových administrátorov.
Jednoduchosť použitia zohrá preto v úspechu zariadenia rozhodujúcu úlohu. Ak si má počítačový amatér kúpiť doma server, alebo akokoľvek sa bude produkt nazývať, musí vedieť, že s ním bude mať takú skúsenosť ako s televízorom. Čiže takmer všetko, čo sa bude musieť naučiť, je zariadenie zapnúť a vypnúť. Žiadne zložité nastavovanie, stuhnuté obrazovky a reštarty ako vo svete počítačov.
Prísľuby
Domáci server sa nebude dodávať s myšou, klávesnicou ani monitorom. Všetko, čo potrebuje na prevádzku, je elektrina a ethernetové sieťové pripojenie. Ovláda sa cez softvérovú konzolu, ktorá pobeží zo servera na inom počítači umiestnenom v lokálnej sieti alebo kdekoľvek v internete. Tá umožní nastaviť, ktoré adresáre chce používateľ zdieľať. Dáta z nich sa budú automaticky zálohovať. Softvér umožní zdieľať dáta, prehrávať médiá a zálohovať iba zo systémov s Windows Vista alebo XP. Na Macoch a linuxových strojoch dokáže súbory iba zdieľať.
B. Gates sľubuje, že domáce servery sa budú jednoducho inštalovať a keď sa raz pripoja do domácej siete, používatelia sa viac o ich prevádzku nebudú musieť starať. Na mená diskov, adresáre a presúvanie súborov môžu zabudnúť. Ak im kapacita servera prestane stačiť, jednoducho pridajú do škatule nový disk. Bez toho, aby ju museli čo i len vypnúť.
Domáci server poslúži aj ako záloha pre prípad, že sa počítač pokazí alebo ho bude treba vymeniť za modernejší. Vzhľadom na historicky negatívne skúsenosti so stabilitou operačných systémov softvérového obra však týmto prísľubom viacero používateľov neuverí a počkajú si na prvé skúsenosti z praxe.
Technologicky skúsenejších spotrebiteľov až tak nezaujíma jednoduchosť ovládania, ale otázky bezpečnosti. Domáci server, neustále zapnutý a pripojený do internetu, môže v opatrných používateľoch vyvolať obavy.
Aj pre profesionálnych sieťových administrátorov nie je jednoduché zabezpečiť verejne dostupný server proti hackerom. Ak sa domáce servery rozšíria, vystavia sa potenciálne kybernetickému nebezpečenstvu milióny domácností. Predstavitelia Microsoftu reagujú na obavy tradičnými frázami o množstve času a energie, ktorú venovali bezpečnosti. Ale hlavne poukazujú na to, že vo Windows Server 2003 R2, z ktorého Windows Home Server vychádza, sa od uvedenia na trh vyskytli iba dve menšie diery.
Predstavy konkurenta
Inak pristupuje k digitálnej domácnosti odveký rival Microsoftu, firma Apple. Iba niekoľko dní po tom, ako B. Gates predstavil koncept domáceho servera, ukázal Steve Jobs svetu Apple TV. Ide o malú škatuľu, ktorá má ležať v obývačke a prehrávať na televízore obsah uložený na domácom počítači pripojenom cez sieť. Apple TV nie je domáci server, takže produkty si pravdepodobne nebudú konkurovať. No naznačujú rozdielne videnie oboch firiem a odlišné prístupy k myšlienke digitálnej domácnosti.
Obe firmy by v nej, prirodzene, najradšej mali čo najširšie postavenie. Snom Microsoftu je domácnosť so serverom, konzolou Xbox, minimálne jedným prehrávačom Zune a najmenej dvoma PC. Jedným pre zábavu s Windows Media Centre a druhým pre prácu s Windows Vista. Súčasťou stratégie, v ktorej sa majú všetky digitálne zariadenia v domácnosti prepojiť, je napríklad rozšírenie funkcionality konzoly Xbox o prehrávanie filmov a nedávno aj schopnosti prijímať internetovú televíziu.
Apple, ktorý iPodom dominuje trhu s prenosnými multimediálnymi zariadeniami, získa TV boxom bránu k televízii. Napokon, ide v podstate o zariadenie na prepojenie počítačového obsahu s televízorom. Apple okrem hudby predáva vo svojom obchode iTunes už aj videá a od začiatku roku začal obchodovať aj s celými filmami. S. Jobs hovoril o TV boxe už vlani, keď uviedol, že produkt zapadá do celkovej stratégie firmy.
Foto – Bloomberg, Profimedia.cz