Mnohí tvrdia, že svet už nikdy nebude taký ako pred pandémiou. Vďaka nej sa digitalizácia zrýchľuje a aj starší ľudia objavili výhody online prostredia. Je zaujímavé sledovať, ako organizácie reagujú na súčasné výzvy. Mnoho z nich prijalo digitalizáciu rýchlosťou, ktorú by sme možno neočakávali.

„Aby som citovala nášho výkonného riaditeľa, Satyu Nadellu, minulý rok sme za dva mesiace videli transformáciu, ktorá by normálne trvala dva roky,“ hovorí Violeta Luca, nová riaditeľka českej a slovenskej pobočky spoločnosti Microsoft.

Pozície, ktoré ešte neexistujú

Digitalizácia je kľúčovou hospodárskou príležitosťou pre Slovensko. Zavedenie cloudu predstavuje zlomový bod, pokiaľ ide o to, ako môžu podniky reagovať na výzvy, ktorým v súčasnosti čelia, ako aj cestu, ako získať nové príležitosti a rozšíriť svoje činnosti z dlhodobého hľadiska. Jeho výhodou je, že je univerzálne prístupný, s dosahom na globálny trh, môže otvoriť cestu k novým nápadom a partnerstvám prostredníctvom kultúry tímovej práce na diaľku.

Pre malé a stredné podniky, ktoré sú akousi chrbtovou kosťou ekonomiky, je obzvlášť dôležité zaviesť digitálne technológie. Tieto firmy potrebujú digitalizáciu, aby podporili zotavenie, stali sa odolnejšími, využili inovácie a podporili dlhodobý rast biznisu. Ochota prijať digitalizáciu tvorí základ pre ďalšie možnosti a potenciál do budúcnosti.

Vďaka digitalizácii, robotizácii a využívaniu technológií ako umelá inteligencia či strojové učenie však nastane obdobie, keď niektoré pracovné pozície budú postupne zanikať. Zamestnancov je preto na to nutné pripraviť, aby boli na pracovnom trhu uplatniteľní. Vlastnosti a zručnosti, ktoré platili kedysi už o pár rokov totiž platiť nebudú. Je viac než zrejmé, aké dôležité sú digitálne zručnosti v každom aspekte nášho každodenného života a ešte dôležitejšie v práci.

V priemyselných odvetviach sa takmer každá práca rýchlo stáva digitálnou prácou. Mnoho pracovných miest, ktoré vzniknú v budúcností, ešte neexistuje a schopnosti, ktoré budú zamestnanci potrebovať, aby mohli efektívne vykonávať svoje úlohy, sa menia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa