Štát sa snaží do informatizácie verejnej správy investovať viac prostriedkov, čo sa mu napokon aj v porovnaní s inými krajinami darí. Otázkou však ostáva, čo a v akej kvalite sa mu z nich podarí doručiť. Už dlhšie sa hovorí napríklad o modernizácii Ústredného portálu verejnej správy Slovensko.sk a rovnako aj o redizajne vládnej siete Govnet.

Ticho je naopak okolo občianskych preukazov v mobile, o ktorých sa hovorilo naposledy v roku 2019. O plánoch s portálom Slovensko.sk, vládnou sieťou Govnet či o kybernetickej bezpečnosti v rozhovore pre TREND viac odhalil Pavel Karel, generálny riaditeľ Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES).

Portál Slovensko.sk by mal prejsť určitou modernizáciou. Aký je aktuálny stav?

Projekt modernizácie je rozbehnutý. Očakávame prvé dodávky portálového riešenia koncom tohto roka. Pripravujeme už testovacie prostredie, na ktorom by sa malo testovať. Zároveň paralelný prúd pracuje na aktualizácii obsahu tak, aby bol používateľsky prívetivejší a aby boli návody pragmatickejšie a viedli rýchlejšie k výsledkom. Do konca budúceho roka by sme mali projekt modernizácie ukončiť a paralelne pripravujeme spustenie kompletného redizajnu celého portálu, teda aj služieb na pozadí.

Projekt nazývate Slovensko.sk 3.0.

Generácie sú zhruba také, že v roku 2013 bol spustený prvý portál 1.0, v roku 2017 bola istá aktualizácia 2.0 a výkonnostné vylepšenia. Verzia 3.0 sa vlastne pripravuje. Lepšie bude používateľské prostredie, ale aj funkcie v jadre systému.

To znamená, aby bol výkonnejší, aby sa tam jednoduchšie pridávali nové funkcie, aby bol škálovateľnejší, užívateľsky prívetivejší. To je jeden z hlavných motívov projektu.

Spomenuli ste funkcie. Prinesie projekt spolu s modernizáciou aj nové funkcionality pre občanov?

Prednedávnom sme spustili mobilné prihlasovanie. Pracuje sa na notifikačných moduloch, ktoré budú prinášať aktuálne informácie pre občanov a podnikateľov v reálnom čase z rôznych inštitúcií. Jedna z prvých bude Sociálna poisťovňa, čo znamená, že tam budú informácie o nedoplatkoch, povinnostiach a podobne. To bude jedna skupina funkcií. Ďalej nasleduje výrazné zjednodušenie ako tvorby, tak aj spracovania formulárov, ktoré sú dnes na portály kostrbaté.

Doklady v mobile už čoskoro

Už dávnejšie sa hovorilo o tom, že by sa Slovensko mohlo dočkať občianskych preukazov v mobile. Ako je na tom tento projekt?

Vlastníkom tejto agendy je v prvom rade ministerstvo vnútra. Tam už aj boli nejaké kroky podniknuté, no nechcem sa k tomu vyjadrovať detailnejšie. Zároveň je tu rozbehnutá iniciatíva na úrovni Európskej únie. Ide o takzvanú elektronickú peňaženku, a súčasťou toho by mali byť aj doklady.

My sa na tento projekt pomerne intenzívne pripravujeme, pričom ho zastrešuje ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI). NASES bude súčasťou prevádzkovej infraštruktúry a projekt by mal priniesť štandard pre elektronické dokumenty v rámci celej Únie. Teraz by som túto iniciatívu na rôznych úradoch neprebiehal, pretože tak či tak do budúcnosti budeme musieť zabezpečiť kompatibilitu s týmto projektom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa