Charakter zariadenia sa môže veľmi jednoducho zmeniť. Stačí použiť iný operačný systém a  možnosti sa riadne posunú. To je aj prípad tabletu Samsung Slate 700T s komponentmi klasického notebooku, ktorý výrobca pred viac ako pol rokom predstavil so systémom Windows 7.

Microsoft tento hardvér použil na testovanie prichádzajúceho Windowsu 8 (začne sa predávať v októbri). eTREND.sk tak testoval, ako sa pracuje s veľkými jednofarebnými dlaždicami a či je pre ne tento kórejský tablet vhodná voľba.

Už pri prvom kontakte je zrejmé, že sedemstovkový Slate sa vymyká zo zaužívanej predstavy o tablete. Prekvapí veľkým displejom s uhlopriečkou 11,6 palca. Na porovnanie, iPad má 9,7-palcovú a klasické androidové tablety 10,1-palcové obrazovky. Navyše, oproti pomeru strán 4:3 (pri iPade) či 16:10 (pri ostatných tabletoch) má tento Samsung filmovo širokouhlý pomer 16:9.

V kombinácii s veľkosťou to znamená tvar, na ktorý si treba dlhšie zvykať. Aspoň čo sa týka držania ho v ruke. Displej je typu IPS a poskytuje notebookové rozlíšenie 1 366 x 768 bodov. Kontrast, podanie farieb aj pozorovacie uhly patria k vyššiemu štandardu. Reakcie na pohyb sú bezproblémové, rýchle a presné. Dizajnéri neexperimentovali a okrem displeja na prednú stranu zasadili už len webkameru so senzorom okolitého jasu a hlavné windowsové tlačidlo.

Samsung Slate 700T: Osmičková ochutnávka

O tom, že ide skôr o notebook bez klávesnice než bežný multimediálny tablet, hovoria aj ďalšie parametre. Napríklad vyššia hmotnosť (878 gramov) a hrúbka (takmer pol druha centimetra). A tiež otvory aktívneho chladenia, o ktorom sa, mimochodom, používateľ dozvie len pri čítaní vlastností produktu, lebo jeho prevádzka je úplne tichá.

Zadná strana je z kovu, čo tabletu pridáva na elegancii. Priamo na tele má čítačku micro SD kariet, USB 2.0 a micro HDMI konektor, ako aj hlavný dokovací konektor. Dokovacia stanica je súčasťou balenia a značne rozširuje použiteľnosť zariadenia.

Slúži ako praktický stojan a v kombinácii s externou klávesnicou zmení tablet na naozajstný notebook. Rozširuje tiež počet konektorov o druhé USB 2.0, veľké HDMI, ethernet a výstup pre slúchadlá alebo reproduktory. A, samozrejme, dokáže tablet aj dobíjať.

Väčšie rozmery a hmotnosť zariadenia sa stanú znesiteľnejšie po prečítaní zoznamu komponentov vnútri. Slate 700T je vybavený plnohodnotným štvorjadrovým procesorom Intel Core i5 s taktom 1,6 GHz, integrovanou grafickou kartou Intel HD Graphics 3000, štyrmi gigabajtmi operačnej pamäte a 64-gigovým SSD diskom. V podstate úplne bežný notebook, lenže tento má všetko natlačené pod displejom. Vrátane WiFi, trojkového Bluetoothu, GPS a batérie, ktorá udržala tabletonotebook pri práci pomerne slušných päť a pol hodín.

Samsung Slate 700T: Osmičková ochutnávka

Dojem zo sedemstovkového Slatu pred časom kazil Windows 7. Na a desktopoch obľúbený systém je na dotykových obrazovkách trochu mimo. Naopak, Windows 8 s grafickým používateľským rozhraním Metro (po novom už Windows 8-style, lebo hrozila žaloba od nemeckej obchodnej siete Metro), si konečne okná a prsty dokonale rozumejú.

Testovaný tablet mal nainštalovanú poslednú verziu Windowsu 8 Professional, ktorá by sa od tej predajnej už nemala takmer vôbec líšiť. Najprv potešil štart systému. Úplne vypnutý Slate sa spustil už o 17 sekúnd, veľmi rýchle je aj prebúdzanie zo spánku. Systém behá ako po masle, všetky akcie sú plynulé a presné.

Ovládanie gestami chce trochu zvyku, no potom je intuitívne a prirodzené. Posunutím od okraja obrazovky k stredu sa na pravej strane vysunie hlavné kontextové menu, pravý okraj schováva predošlé obrazovky a multitasking, kým horná a dolná strana zasa menu práve spustenej aplikácie. Práca so živými dlaždicami bude povedomá najmä majiteľom smartfónov so systémom Windows Phone.

A čo je najlepšie, pri pracovnom nasadení sa dá jednoducho prepnúť na klasickú pracovnú plochu a spúšťať plnohodnotné verzie programov ako Word, Excel či Photoshop. Aj keď je v balení okrem dokovacej stanice aj bezdrôtová klávesnica a stylus, cena tohto hybridu je pomerne vysoká, v prepočte okolo 1 200 eur.

Samsung Slate 700T: Osmičková ochutnávka

Záverečné hodnotenie: Samsung Slate 700T môže byť alternatívou pre tých, ktorí chcú tablet a zároveň pracovný notebook. Po príchode osmičkového Windowsu bude omnoho použiteľnejší, lenže mu pribudne aj konkurencia od viacerých značiek.

Zariadenie zapožičal Microsoft.

plus mínus
výkon hmotnosť a rozmery
spracovanie cena
veľmi rýchly štart a plynulý chod zatiaľ sa predáva len s Windows 7
možnosť práce s desktopovým systémom na tablete
príslušenstvo v cene

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku - Samsung