Čoraz častejšie sa objavujú otázky, či sa na prácu aj zábavu viac hodí notebook alebo sa na obe činnosti dá pohodlne použiť tablet. Zvyčajná odpoveď býva, že každé zariadenie má plusy aj mínusy.

Samsung chcel evidentne z oboch vytiahnuť kladné vlastnosti, a tak ich spojil do jedného prístroja. Ativ Tab 7 síce peňaženku nepoteší (1 300 eur), no inak je to mašinka ako stvorená pre nerozhodných.

V skratke, výhodou tabletov je nízka hmotnosť, cena a jednoduché konzumovanie obsahu. Nebývajú až také výkonné a na písanie dlhších mejlov nemusí mať každý používateľ dosť trpezlivosti.

Notebooky majú výkonu habadej a v kombinácii s klávesnicou ide o efektívne pracovné nástroje. Ibaže hmotnosť komplikuje prenášanie z domu do kancelárie a cena býva oproti tabletu dvoj- až trojnásobná. Ativ Tab 7 si berie z každého rožka troška.

Na prvý pohľad ide o pomerne rozmerný tablet. Uhlopriečka displeja dosahuje 11,6 palca. Rám okolo nej je síce úzky, no aj tak je to riadna placka. Aspoň pre tých, ktorí sú zvyknutí na iPad či xperiovský Tablet Z (rozmery sú 29 x 19 x 1,2 cm). Ani 850 gramov sa v jednej ruke až tak pohodlne nedrží.

Samsung Ativ Tab 7: Rozpoltený ultrabook

Zdroj: Samsung

Na druhý pohľad človek zistí, že to až taký bežný tablet nebude. Na vrchnej hrane má okrem kombinovaného konektora pre slúchadlá a mikrofón aj hlavný vypínač, tlačidlo na zamknutie automatického obracania obrazovky, pričom pod malými krytkami sa skrýva USB, slot pre SIM a micro SD kartu.

Niečo prezrádza aj mriežka „výfuku“ aktívneho chladenia. Na ľavej strane sa nachádza ešte ovládač hlasitosti a micro HDMI, na chrbte sú ďalšie mriežky chladenia a objektív fotoaparátu.

Výrobca spravil dobre, že dvojicu reproduktorov umiestnil po stranách displeja, takže smerujú na používateľa. Ktorý si možno ani nevšimne malý zárez v spodnej pravej hrane tabletu. Hoci ide o jednu z hlavných čŕt tohto zariadenia – ukrytý stylus, dostatočne hrubý na pohodlné písanie poznámok či kreslenie.

Len škoda, že reaguje o pol sekundy pomalšie ako podobný stylus na Galaxy Note II. Na Ative sú predinštalované programy známe z tohto smartfónu, napríklad S Note na písanie poznámok.

Zapnutie zariadenia vyvolá dva pozitívne dojmy. Po prvé, systém štartuje zhruba jedenásť sekúnd: nejde pritom o Android, ale o veľký desktopový Windows 8. A po druhé, displej má plné HD rozlíšenie (1 920 x 1 080 bodov), s výborným podaním farieb aj jasom. Má tiež vrstvu pohlcujúcu okolité svetlo, takže sa na priamom slnku nezmení na zrkadlo. Text webových stránok je dobre čitateľný, hoci zoomovaniu sa vyhnúť nedá.

O hladký chod Ativu sa stará 1,8-gigahertzový procesor Intel Core i5, ktorému sekunduje štvorgigová operačná pamäť. Na ukladanie dát slúži 128 GB SSD disk. S výkonom teda problém nie je: Ativ Tab 7 zaiste nebude herný stroj, no väčšinu multimediálnej a kancelárskej práce s rezervou zvláda.

Samsung Ativ Tab 7: Rozpoltený ultrabook

Zdroj: Samsung

Hlučnosť ventilátorov je minimálna – len priložením ucha k mriežke sa dá presvedčiť, že naozaj nejde o pasívne chladenie.

Fotoaparát s rozlíšením päť megapixlov poslúži skôr na čítanie QR kódov, no v slnečný deň vie spraviť aj obstojné fotografie (hoci fotenie s takmernotebookom je už ozaj extrém).

Batéria sedmičkového Ativu je z rodiny priemerných, vydrží necelých šesť hodín kancelárskej práce so zapnutým WiFi a permanentne zapnutým displejom.

Podčiarknuté a zrátané, Samsung zobral dotykový full HD ultrabook, utrhol mu klávesnicu a všetky komponenty natlačil do časti s displejom. Veľmi dobre spracovaného a pevného. Tým však už tak neohúri. Bonusové body nahnala Ativu ďalšia súčasť balenia.

Tou je hardvérová klávesnica, ktorá po pripojení z tabletu spraví plnohodnotný ultrabook. Písanie je úplne totožný zážitok ako na klasickom notebooku (hoci ergonómia je, samozrejme, subjektívna záležitosť). Aj touchpad je na úrovni podarenejších notebookov.

Kĺb klávesnice je pomerne masívny: pripínanie a odopínanie tabletu prebieha bez komplikácií. Klávesnica pridáva ďalšie dva USB konektory a pár gramov navyše. Škoda, že len pár, pretože tabletová časť je ťažšia a kombo sa tak nedá otvoriť jednou rukou. Okrem toho, pri dotykovom ovládaní má tendenciu preklápať sa dozadu.

Záverečné hodnotenie: Ativ Tab 7 sa hodí najmä pre používateľa, ktorý potrebuje ultrabook, no nechce, aby mu pri pozeraní videí v kresle prekážala klávesnica.

Samsung Ativ Tab 7 v kocke

plusy

mínusy

konštrukcia

priemerná výdrž batérie

konektivita

hmotnosť a rozmery (v porovnaní s tabletmi)

displej

vstavaný stylus

hmotnosť a rozmery (v porovnaní s ultrabookmi)

Zariadenie zapožičal Samsung.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.