Zatiaľ sú vo svete tri gigatovárne Tesla

Spoločnosť Tesla je momentálne uprostred procesu vyhľadávania vhodného umiestnenia ďalšej továrne a okrem toho začína produkciu v dvoch nových výrobniach – v Berlíne a Texase. Obe gigatovárne majú svojou kapacitou prispieť k zdvojnásobeniu aktuálneho objemu celej výroby automobilky.

Po tom, ako firma nabrala skúsenosti pri stavbe šanghajskej gigatovárne, postavila berlínsku a texaskú úplne od základov. V tejto chvíli má teda Elon Musk k dispozícii tri takéto výrobné prevádzky. Napriek početnej konkurencii má vďaka tomu pod palcom najvyššiu výrobnú kapacitu na výrobu elektrovozidiel na svete.

Tesla ako čln
Neprehliadnite

Autá Tesla možno využiť ako čln a možno aj ponorku. Pozrite si videá

Rusi veľmi chcú. Až priveľmi

Vôľa stať sa ďalšou destináciou pre vybudovanie ďalšej gigatovárne Tesla je v Rusku nesmierne silná. Až natoľko, že miestne médiá začali tvrdiť, že už je rozhodnuté. Údajne bude stáť v meste Koroľov, kedysi známom ako Kaliningrad pri Moskve.

WA 42 Grünheide - Výstavba závodu amerického výrobcu elektromobilov Tesla pri obci Grünheide, ktorá sa nachádza 30 kilometrov od Berlína v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko v utorok 27. apríla 2021. Závody Tesly v Berlíne a americkom Austine by mali začať produkciu tento rok. Okrem elektromobilov sa v berlínskom závode budú vyrábať aj batérie. FOTO TASR/AP 

The construction site of the new Tesla Gigafactory for electric cars is pictured in Gruenheide near Berlin, Germany, Tuesday, April
Zdroj: Michael Sohn

Ruské médium s názvom Argumenti uviedlo, že rozhodnutie postaviť továreň v Rusku bolo učinené v Kremli a potvrdené dvoma ministerstvami. Ide vraj o symbolický ťah, keďže Elon Musk sa netají sympatiami k priekopníkovi ruskej kozmonautiky Sergejovi Koroľovovi. Motívom pre oblasť Koroľova má byť tiež vysokokvalifikované obyvateľstvo pripravené na prácu v oblasti hi-tech.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa