Rusko hrozí pádom ISS na Európu či USA

Konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou má dôsledky, ktoré možno označiť za extrémne. Šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin vyhlásil, že ak bude svet na Rusko uvaľovať sankcie, môže byť Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) odklonená zo svojej orbity a spadnúť na Európu alebo Spojené štáty.

Pristávanie nákladného modulu na ISS.
Zdroj: NASA

Zdôraznil, že stanica neprelietvaa nad Ruskom, ale ponad Indiu alebo Čínu, takže prípadné riziká sú na pleciach ostatných častí sveta. Odborníci si myslia, že slová D. Rogozina sú skôr zastrašovanie a plané hrozby, keďže tento krok by bol až príliš vážny.

Na výroky šéfa Roskosmosu zareagoval aj najbohatší človek sveta Elon Musk. Podľa neho v prípade, ak by Rusi odpojili svoj modul od ISS, ktorý je zodpovedný za jej udržiavanie na správnej orbite, je pripravený poskytnúť modul Dragon, ktorý ISS stabilizuje.

Viac podrobností sa dozviete v článku:

EBE 43 Mys Canaveral - Kozmická kapsula Crew Dragon súkromnej spoločnosti SpaceX sa v sobotu úspešne pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), kam dopravila novú posádku pozostávajúcu zo štyroch astronautov. Na snímke vľavo kozmická loď SpaceX Crew Dragon sa približuje k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS v sobotu 24. apríla 2021. FOTO TASR/AP
In this image made from NASA TV, the SpaceX Crew Dragon spacecraft, left, approaches to the international space station, Saturday, April 24, 202
Neprehliadnite

Rusko sa vyhráža pádom vesmírnej stanice na Európu či USA. Musk reaguje