Uplynulý rok v kybernetickej bezpečnosti odborníci charakterizujú ako „chaotický“ či „búrlivý“, keďže kyberútoky v reakcii na geopolitické konflikty dosiahli historické maximum. Dáta zhromaždené tímom HP Threat Research spoločnosti HP ukazujú, že od 2. štvrťroku 2022 útočníci diverzifikujú svoje techniky a hľadajú nové spôsoby, ako napadnúť výpočtové zariadenia a ukradnúť dáta.

Zameranie na QR kódy

Zaujímavosťou je, že od októbra 2022 zaznamenáva spoločnosť HP takmer denne podvodné kampane zneužívajúce skenovanie QR kódov. Pri tomto podvode sa útočníci snažia prinútiť používateľov k naskenovaniu QR kódu z počítača pomocou mobilného zariadenia. Chcú tak využiť potenciálne slabšiu ochranu pred phishingom a menej pravdepodobnú detekciu útoku na mobilných zariadeniach.

QR kód presmeruje používateľa na škodlivé webové stránky, ktoré od neho následne požadujú zadanie údajov z kreditnej či debetnej karty. V poslednom štvrťroku minulého roka sa napríklad objavovali phishingové kampane, pri ktorých sa útočníci vydávali za doručovacie spoločnosti a požadovali platbu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa