Armáda Vladimira Putina vyrabovala distribútora poľnohospodárskych strojov v okupovanom ukrajinskom meste Melitopoľ. Technika, ktorú vojsko ukoristilo, mala hodnotu približne päť miliónov eur a bola dopravená do Čečenska.

Po viac ako 1 100-kilometrovej ceste však nových majiteľov kombajnov, traktorov a ďalších strojov čakalo nemilé prekvapenie. Ukrajinci vybavenie na diaľku deaktivovali, takže zostalo nepoužiteľné.

Už nerabujú iba domácnosti

V ostatnom čase sa množia správy o tom, že ruské sily okrem rabovania domácností kradnú čoraz častejšie farmárske vybavenie, obilie a dokonca aj stavebný materiál. Prípad s deaktivovaným vybavením značky John Deere v meste Melitopoľ však poukazuje na možnosť, že ide o organizovanú operáciu a nie náhodnú iniciatívu jednotlivcov, keďže na veľkú časť prepravených strojov bol použitý ruský vojenský transport.

Portál CNN informoval, že podľa zdroja v meste má ísť o predajňu Agrotek a každý z kombajnov mal hodnotu okolo 300-tisíc eur. Zdroj, ktorý nie je menovaný v záujme jeho bezpečnosti, uviedol, že operácia začala skonfiškovaním dvoch kombajnov, traktora a sejacieho stroja.

V priebehu niekoľkých ďalších týždňov napokon zmizlo aj všetko ostatné. Celkovo to má byť 27 poľnohospodárskych strojov, ktoré boli podľa svedka prepravené pomocou vojenských nákladných vozidiel označených písmenom Z.

21. storočie vs. zlodeji

Zaujímavé je, že podľa spomínaného zdroja sa operácie zúčastnilo viacero rivalských skupín ruských vojakov. Niektorí prišli ráno, iní večer, časť vybavenia prepravili do neďalekej dediny, no zbytok poslali na dlhú cestu do Čečenska. Keďže boli stroje vybavené systémami GPS, nebolo ťažké sledovať ich pohyb a cieľom ich cesty bola lokalita Zakan-Yurt v Čečensku.

Okrem určenia polohy však možno všetky tieto stroje na diaľku tiež ovládať. Vojaci si údajne všimli, že ich nemôžu ani len zapnúť už na začiatku, no podľa spomínaného zdroja už pracujú na tom, ako diaľkovú deaktiváciu obísť v spolupráci s ruskými konzultantmi. Keby sa im to aj nepodarilo, môžu zarobiť na predaji súčiastok a na to sa zrejme spoliehajú.

Podľa posledných informácií sa ukradnuté vybavenie nachádza na farme v blízkosti čečenského hlavného mesta Groznyj.

Gates Unveils Windows XP
Neprehliadnite

Bieloruskí hekeri alias kyberpartizáni spomalili ruský útok na Kyjev. Pomohol im Windows XP