V súčasnej dobe je pozornosť upriamená najmä na Generáciu Z - mladých ľudí, ktorí sa narodili v najskôr v polovici deväťdesiatych rokoch 20. storočia (niektorí odborníci ju posúvajú od roku 1996 do roku 2010). Táto generácia, ktorá nasleduje po takzvaných Millenials, si už nepamätá svet pred technologickým boomom, ktorý so sebou priniesol počítače, internet, herné konzoly a online médiá.
Aká bude generácia, ktorá príde potom?
Futurista a demograf Mark McCrindle hľadí ďalej a zaoberá sa skupinou ľudí narodených po roku 2010, označovanú ako Generácia Alfa.
Podľa M. McCrindla „deti Generácie Alfa budú vyrastať s iPadmi v ruke, nebudú poznať svet bez smartfónu a budú schopné prenášať svoje myšlienky online, v priebehu niekoľkých sekúnd. Tieto masívne technologické zmeny budú okrem iného znamenať, že táto generácia bude najviac transformačnou a vzdelanou generáciou vôbec“, cituje ho portál Business Insider.
Deti z tejto generácie sú stále v predškolskom veku. Rodiť sa začali v roku 2010, keď bol predstavený prvý iPad, vznikol Instagram a slovo „app“ bolo slovom roka. Tieto deti vyrastú ako „screenedžeri“ a z tohto dôvodu ich nazývame tiež Generácia skla, píše New York Times.
„V minulosti nemal jednotlivec v skutočnosti žiadnu moc,“ hovorí ďalej M. McCrindle. „Dnes má však jednotlivec obrovskú kontrolu nad svojím životom a je schopný využiť všetky príležitosti tohto sveta. Technológia, v istom slova zmysle, transformovala vnímanie našich interakcií a na rozdiel od predchádzajúcich generácií, ktoré boli iba používateľmi technológií, sa táto generácia do nej úplne ponorí.“
Už v roku 2005 začal Mark McCrindle a jeho tím skúmať, čo bude nasledovať po Generácií Z. Generácia Alfa bude dotknutá pokračujúcim rastom globálnej populácie. Podľa prognóz OSN by mohla India v roku 2028 prekonať Čínu ako najľudnatejšiu krajinu na svete.
V týchto krajinách sa vďaka technológiám zrýchli rozvoj a je možné, že deti v týchto krajinách vymenia svoje tradičné východné hodnoty za globálne a technologické znalosti.
„Táto nová generácia nebude premýšľať o technológiách ako o nástroji, ale ich integruje neobyčajným spôsobom do svojich životov“, dodáva Mark McCrindle.