Turecké drony hrajú na Ukrajine významnú rolu

Na vývoj ukrajinského konfliktu má výrazný vplyv morálka vojakov na oboch stranách. Tá sa aktuálne posilňuje na strane brániacich sa Ukrajincov vďaka zbrani, ktorú údajne Rusi nedokážu účinne detegovať a eliminovať.

KK10 Cyprus - Turecký prieskumný dron, ktorý by mal pomáhať pri hľadaní uhľovodíkov vo východnom Stredomorí, pristál v pondelok 16. decembra 2019 na letisku na rozdelenom ostrove Cyprus. Vláda severnej časti Cypru, ktorá je pod správou Turecka a nie je uznávaná medzinárodným spoločenstvom, v piatok na žiadosť tureckej vlády určila letisko Gečitkale ako základňu pre ozbrojené a neozbrojené bezpilotné zariadenia. FOTO TASR/AP
A Turkish-made Bayraktar TB2 drone is seen shortly after its landing at
Zdroj: TASR

Ide o turecké bezpilotné vojenské drony Bayraktar TB2, ktoré sa ukazujú účinné na likvidáciu raketových systémov, konvojov a ďalších pozemných vojenských cieľov. Na sociálnej sieti Twitter si získalo popularitu video so zábermi z kamery takéhoto dronu. Jeho cena sa môže pohybovať okolo milióna dolárov. Na záberoch zlikviduje jednou strelou ruský raketový systém BUK typu zem-vzduch, ktorý má asi 50-násobne vyššiu hodnotu.

Podľa odborníkov je síce radosť a posilnená morálka na strane ukrajinských vojakov veľká vzpruha, no z dlhodobého hľadiska by nemala mať na vývoj konfliktu zásadný vplyv. Odhaduje sa, že ukrajinská armáda má niekoľko desiatok dronov Bayraktar a Rusom odkazuje: „Bojte sa, nepriatelia! Na našej pôde vás nečaká pokoj!“.

Viac sa dozviete v článku: 

Bezpilotný vojenský dron Bayraktar TB2
Neprehliadnite

Turecké drony Bayraktar sú dôležitou zbraňou Ukrajiny. „Bojte sa, nepriatelia!“ odkazujú vojaci