Nový druh 3D tlače využíva zvukové vlny

Technika 3D tlače, ktorá na formovanie výsledku využíva zvukové vlny, sa objavila už v roku 2018. V tom čase to bol iba nápad, no vedci z kanadskej Concordia University ho práve priviedli k životu. Metóda dostala názov direct sound printing (DSP) a je založená na ultrazvukových frekvenciách.

3D tlač zvukom
Zdroj: YouTube

Nasmerované zvukové pulzy z prevodníka prenikajú stenami komory do tekutej živice z polydimethylsiloxánu (PDMS). Tak vznikajú ultrazvukové polia, ktoré spôsobujú, že mikroskopické bublinky živice rýchlo oscilujú a formujú sa v špecifických miestach.

Počas oscilácie je v bublinkách teplota 14 727 °C a tlak približne tisíc barov. Toto zvýšenie tlaku a teploty trvá iba niekoľko pikosekúnd (bilióntin sekundy), no živica vďaka tomu stuhne v presne určených miestach. Prevodník dokáže pohybom vytvoriť 3D model a zaujímavé je, že táto metóda umožňuje neinvazívne tlačiť vo vnútri objektov, ktoré majú nepriehľadné steny.

To bude využiteľné napríklad v medicíne, na 3D tlač v tele pacienta bez chirurgického zákroku, alebo na opravy zariadení bez ich rozmontovania.

ilustračný obrázok - umelá inteligencia
Neprehliadnite

Ako Čierne zrkadlo. Deadbot je softvér, ktorý umožní ľuďom vstať z mŕtvych. Je to etické?