Americká firma OpenAI predstavila četbota postaveného na umelej inteligencii koncom minulého roka. Odvtedy sa po celom svete spustila okolo generatívnej umelej inteligencie mánia. Nástroj ľudí udivoval a postupne začali jednotlivci aj firmy prichádzať na množstvo jeho výhod, ale aj možných hrozieb.

Vysoké náklady

Dnes sa hovorí o tom, že OpenAI môže do konca budúceho roka skrachovať. S predpoveďou prišiel Analytics India Magazine, ktorý vo svojej správe tvrdí, že prevádzka četbota je veľmi drahá. Podľa analýzy spoločnosti SemiAnalysis stojí každý jeden dopyt v ChatGPT firmu 36 centov a náklady na dennú prevádzku sú odhadované na 700-tisíc dolárov. Pre porovnanie, jeden vyhľadávací dopyt stojí Google pätinu centu. Aj to je jeden z dôvodov, prečo Google zatiaľ nevymenil svoj textový vyhľadávač za ten s generatívnou umelou inteligenciou.

OpenAI má v súčasnosti problémy aj s grafickými výpočtovými jednotkami, ktoré sú potrebné pre dostatočný výkon. Tie totiž potrebuje aj konkurencia a nakoľko je dopyt veľmi vysoký, ich cena sa šplhá nahor a výrazne horšia je aj ich dostupnosť. Nedávno založil konkurenciu k ChatGPT Elon Musk s názvom X.AI a od spoločnosti Nvidia kúpil 10-tisíc výpočtových jednotiek, pričom každá stála 10-tisíc dolárov.

OpenAI podľa odhadov potrebuje približne 30-tisíc jednotiek a rovnako od spoločnosti Nvidia, ktorá je v tejto oblasti považovaná za monopol. Aj z toho dôvodu spoločnosť Microsoft vyvíja vlastné AI čipy. Podľa Analytics India Magazine dnes OpenAI funguje najmä vďaka investícii od Microsoftu vo výške desiatich miliárd dolárov. Jej náklady sa však zvyšujú aj z toho dôvodu, že okrem prevádzky četbota potrebuje neustále investovať do vývoja.

Cez burzu to nepôjde

Koncom júna firma oznámila, že otvára nové kancelárie v Londýne a hľadá nových talentovaných ľudí. Nedávno tiež požiadala o registráciu ochrannej známky GPT-5. Je teda isté, že pracuje na ďalšom jazykovom modely novej generácie, na ktorého testovanie bude potrebovať veľké množstvo hardvéru. Firma sa okrem toho snaží monetizovať súčasné jazykové modely GPT-3.5, ktorý je zatiaľ stále zdarma a GPT-4 či ChatGPT Plus.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa