Názov tabletu má zjavne asociovať názov bondovky Quantum of Solace, no viac by sa hodil do tej ďalšej: Skyfall. V jednej scéne sa James Bond stretol s novým Q, ktorý mu na ďalšiu úlohu okrem klasickej pištole Walter PPK dal „len“ jednoduchý rádiovysielač na sledovanie polohy. Žiadne serepetičky, či vybuchujúce perá. Netypicky lowcostová výbava, ale účel splnila...

Rovnako to vyzerá s MultiPadom 4 Quantum 9.7. S cenou od 210-220 eur (v slovenských e-shopoch) sa radí skôr do nižšieho segmentu tabletového trhu, hoci v portfóliu značky Prestigio mu patrí mu patrí top pozícia. Z tejto konštelácie plynie kľúčová otázka: ako konkurencieschopný je pomer ceny a výkonu.

Schránka tabletu je z brúseného hliníka, čiže žiadny pofidérny plast. Tablet tak vyzerá vcelku elegantne. Možno by mu ešte pomohlo, keby výrobca okrem čiernej (tmavomodrej) farby ponúkal aj striebornú. V balení je aj kožené puzdro (nie je multifunkčné, nemôže poslúžiť ako stojan).

Konštrukcia zariadenia je pevná, bez sklonov k vŕzganiu. Tablet sa v rukách sa drží dobre, aj keď z hľadiska telesných proporcií – hrúbka 9,2 mm a hmotnosť 621 gramov – Quantum teda žiadny Air nie je.

Hardvérové ovládacie prvky sú sústredené navrchu ľavej hrany: hlavný vypínač a pod ním ovládanie hlasitosti. Na prednom paneli nie sú žiadne tlačidlá. Systém (Android 4.2 Jelly Bean) a appky sa ovládajú softvérovými tlačidlami.

Sloty má zasa tablet všetky na hornej hrane. Okrem štandardného 3,5-milimetrového jacku pre slúchadlá a micro SD pre pamäťovku obsahuje tiež mini HDMI na prepojenie s televízorom. To na tabletoch nie je štandardom – možno aj preto, že nie je štandardom prepájať tablet s telkou.

Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7: Hračka tajného agenta. Ktorý ale nemá veľké oči

Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 - Konektory sú sústredené na hornej hrane Zdroj: TREND.sk

Na prepojenie Quanta s pécečkom, samozrejme, nechýba micro USB. Neslúži primárne aj na nabíjanie, lebo na tento účel má samostatnú zdierku pre adaptér.

Pokiaľ ide o displej, Prestigio vyrába Quantum v troch variantoch: s 9,7-, 7,85- a 10,1-palcovou uhlopriečkou. TREND.sk testoval 9,7-palcovú verziu, ktorá má spomedzi tejto trojky najlepšie rozlíšenie, 2 048 x 1 536 bodov (oproti 1 280 x 800 pri 10,1-palcovej a 1 024 x 768 pri 7,85-palcovej edícii).

Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7: Hračka tajného agenta. Ktorý ale nemá veľké oči

Prestigio Multipad 4 Quantum (celé portfólio) Zdroj: Prestigio

Displej je typu IPS. V kombinácii s nadštandardnejším rozlíšením to znamená jemný obraz, kvalitné video aj vo full HD či dobrú čitateľnosť aj drobných písmen. V danej (cenovej) triede je to jeden z najlepších výsledkov. Solídna je tiež presnosť a citlivosť dotykovej vrstvy displeja.

Dobré technické predpoklady má Quantum aj v oblasti výpočtového výkonu. Štvorjadrový procesor s dvoma gigami pamäte a grafickým čipom by z neho mali robiť superrýchle delo. Žiaľ, v praxi je tablet pomerne liknavý. Nielen pri náročných aplikáciách, ale aj pri obyčajnom surfovaní po webe.

Ďalším slabším miestom Quanta je WiFi. V porovnaní napríklad s iPadom má síce o niečo lepší dosah, ale po zapnutí displeja sa dlho, niekedy až vyše pol minúty, načítava IP adresa. To by sa hračke tajného agenta, hoci aj lowcostovej, stávať nemalo.

Z hľadiska konektivity je tiež zaujímavé, že 9,7-palcové Quantum síce výrobca oproti jeho bratom vybavil najjemnejším displejom, no na rozdiel od nich ho nedodáva vo verzii s 3G modulom. Pripojenie cez mobilnú dátovú sieť sa tak dá riešiť iba samostatným modemom.

Odkazom na Jamesa Bonda a spol. je podľa (marketingu) výrobcu aj dvojica kamier. Obe majú rozlíšenie dva megapixely. Čiže fotky zo zadnej kamery nemajú žiadnu špeciálnu úroveň. A potenciál tej prednej oceníte podľa toho, ako veľmi holdujete videokonferenciám – ktorým agenti, s výnimkou Ethana Hunta, veľmi neholdujú.

Odkazom na lowcostový pozicioning Quanta je zasa storage s minimálnou kapacitou osem gigabajtov. Pre zmysluplné využitie tabletu si teda treba zadovážiť micro SD kartu. Čo nie je nič nezvyčajné – no niekomu sa nemusí pozdávať, že že zasunutá pamäťovka z tela tabletu takmer milimeter vyčnieva.

Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7: Hračka tajného agenta. Ktorý ale nemá veľké oči

Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 - Zasunutá micro SD karta máličko vytŕča zo zariadenia Zdroj: TREND.sk

Tablet má stereo reproduktory, no zvukový výstup nijako zvlášť neočarí. Skôr naopak. Pokiaľ nechcete pred priateľmi riskovať blamáž pri prehrávaní trailerov na The Walking Dead alebo Nymfomanku, prípadne ak chcete cez tablet počúvať Spotify, radšej si zadovážte kvalitné externé reproduktory.

Quantum má batériu s mierne nadštandardnou kapacitou, 8 000 mAh. V praxi to znamená výdrž na jeden aktívne využitý deň. Horšie je, že napriek samostatnej zdierke pre adaptér sa batéria relatívne dlho nabíja.

Čo sa týka softvéru, Quantum je na tom rovnako ako ostatné tablety a smartfóny Prestigia. Prakticky holý Android (v tomto prípade vo verzii Jelly Bean) do istej miery vyvažuje sada predinštalovaných aplikácií, ako je kancelársky balík Office Suite Pro, alebo čítačka elektronických kníh eReader. Úžitková hodnota týchto softvérov je ale otázna.

Záverečné hodnotenie

Z hľadiska pomeru ceny a výkonu spĺňa Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 väčšinu očakávaní. Len marketing výrobcu treba brať s rezervou.

Plusy

  • dielenské spracovanie
  • displej (IPS, rozlíšenie)
  • micro HDMI
  • výdrž batérie
  • cena

Mínusy

  • WiFi
  • rýchlosť
  • pro forma fotoaparát a stereo
  • nabíjanie batérie

Zariadenie zapožičal Asbis Sk.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.