Značka Prestigio sa v tabletoch evidentne inšpiruje Samsungom: minimálne v rozsahu portfólia. MultiPad 10.1 Ultimate 3G Duo je jej najväčšia placka. Aby nedošlo hneď na úvod k omylu, prídavok v názve (Duo) neznamená možnosť osadiť zariadenie dvoma SIM kartami ako pri duálnych smartfónoch. Výrobca tým označuje použitie výkonnejšieho dvojjadrového procesora.

Ako vyplýva z názvu, MultiPad 10.1 Ultimate 3G Duo je tablet s 10,1-palcovým displejom. Pomer strán je 16 : 10, čo pri HD rozlíšení znamená 1 280 x 800 bodov. Keďže rám okolo obrazovky má štandardnú hrúbku, MultiPad 10.1 zapadá medzi väčšinu ostatných desaťpalcových tabletov.

Dizajn je neutrálny až nenápadný. No spracovanie je solídne, konštrukcia je pevná, všetko lícuje a nič neškrípe. Dielenským vyhotovením môže desiatkový Multipad konkurovať tabletom značiek ako Samsung, Toshiba či Motorola. Hoci na eleganciu iPadu alebo Transformeru Prime od Asusu sa ešte musí doťahovať. Je tiež o dva milimetre hrubší a o sto gramov ťažší.

Prestigio MultiPad 10.1: Placka pre nenáročných

Na celú zadnú stranu použil výrobca drsný povrch. Pragmatické riešenie: nezachytávajú sa naň odtlačky, nešmýka sa v ruke. Zadná strana tabletu tiež ukazuje, že výrobca na výbave nešetril. Okrem šachty na microSD a výstupu na slúchadlá obsahuje mini HDMI a slot pre SIM kartu.

Otázka je, prečo výrobca použil nabíjanie zariadenia cez špecifický konektor, podobne ako sa to robí pri netbookoch. Tablet sa dá nabíjať aj cez USB, no ide o mini, nie o micro USB, ktoré je pri mobilných zariadeniach bežnejšie, čo môže časti používateľov skomplikovať život.

Z možností tabletov absentuje infračervený port na ovládanie domácej elektroniky. No ten je stále raritou aj pri iných značkách. Chýba tiež NFC, ktoré sa, naopak, stáva pri iných tabletoch štandardom.

V rohoch zadnej strany sú ešte umiestnené dva malé reproduktory. Škoda, že ich výrobcovia (nielen Prestigio) stále umiestňujú dozadu. Pre lepší zážitok z hier či filmov treba použiť slúchadlá.

Prestigio MultiPad 10.1: Placka pre nenáročných

Miesto si v desiatkovom Multipade našiel malý objektív dvojmegapixlovej kamery. Nemá blesk a kvalita obrázkov je podpriemerná. Je to teda komponent skôr do počtu. Kamera na prednej strane (0,3 Mpix) s prižmúrením oka na videohovory postačí.

Displej desiatkového MultiPadu s HD rozlíšením sa drží zabehnutých koľají. Takisto sa dá označiť za priemer. Konkurenti už prešli na full HD či vyššie rozlíšenie, no ich produkty mieria do inej cieľovky.

Prestigio na tomto tablete nepoužil LCD s technológiou IPS, ale MVA (Multi-domain Vertical Alignment). Mierne to znížilo pozorovacie uhly. Farebné podanie je fajn, no nepresvedčivý je jas. V interiéri alebo v temnejšom prostredí je v poriadku.

Za jasného dňa či na priamom slnečnom svetle však čitateľnosť výrazne poklesne. Kvôli lesklému povrchu sa vtedy MultiPad prakticky mení na zrkadlo. Výrobca musel zrejme niekde ubrať, aby dodržal želanú cenovú hladinu.

Výkonu je vzhľadom na cenu zariadenia tak akurát. Dvojjadro s taktom 1,6 GHz a jeden gigabajt operačnej pamäte si poradia so surfovaním po webe, prehrávaním HD filmov aj s graficky pomerne náročnými hrami. S tými najnáročnejšími to až tak plynulo nejde, takže pre vyslovených herných fajnšmekrov to zrejme dobrá voľba nebude.

Prestigio MultiPad 10.1: Placka pre nenáročných

Výhodou desiatkového Multipadu je, že už dostal update operačného systému Android 4.1, ktorý podporuje projekt Butter. Pohyb v menu je tak úplne plynulý, porovnateľný s dvojnásobne drahšími konkurentmi. Konektivita je na slušnej úrovni. Okrem WiFi sa tablet pripojí na internet aj cez mobilnú 3G sieť. HDMI tiež nie je pri iných značkách štandardom.

O niečo horšie je na tom MultiPad 10.1 s výdržou batérie. Výrobca tvrdí, že by mala vydržať 6,5 hodiny surfovania cez WiFi. Praktické skúsenosti naznačujú o niečo menšiu výdrž. V redakčnom teste to bolo zhruba o hodinu menej.

Najsilnejším esom v rukáve Multipadu, desaťpalcového tabletu s pomerne dobrou výbavou, podporou 3G sietí, koženkovým puzdrom v balení a novým Androidom 4.1 Jelly Bean, je cena. Pohybuje sa v rozmedzí od 220 do 260 eur.

Záverečné hodnotenie: Prestigio MultiPad 10.1 Ultimate Duo 3G nebude vyhovovať len tomu, kto sa už nechal rozmaznať vlajkovými loďami ako Google Nexus 10, Asus Transformer Prime či iPad 4, ktoré však stoja dvoj- až trojnásobok.

Zariadenia zapožičal Asbis Sk.

Prestigio MultiPad 10.1 Ultimate Duo 3G v kocke

plusy

mínusy

cena

neštandardné mini USB

podpora 3G

slabšia výdrž batérie

čítačka pamäťových kariet

Android 4.1 Jelly Bean

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku - Prestigio