Značku Prestigio využíva distribútor výpočtovej techniky Asbis, pôsobiaci aj na Slovensku, na predaj vlastných tabletov (a najnovšie aj smartfónov). Vcelku úspešne: podľa agentúry IDC bola štvrtým najväčším dodávateľov „placiek“ v strednej a východnej Európe. Jednou z nich je Geovision 7777.

Zariadenie sa oficiálne označuje ako smart GPS tablet. Kombinuje androidový tablet, navigáciu, videovú čiernu skrinku a televízny DVB-T prijímač. Koncept štyri v jednom možno sám osebe nie je technologicky výnimočný. No naznačuje, že jeho autori mali ambíciu adresovať požiadavky špecifickej cieľovky – automobilistov. Ako sa im to podarilo?

Väčšina šoférov pravdepodobne najviac ocení štvorsedmičkový Geovision ako navigáciu. S kúpou zariadenia získajú licenciu na offlinovú turn-by-turn 3D navigáciu iGo Primo s mapami krajín Európy, bývalého Sovietskeho zväzu a Stredného východu. Čiže vrátane Slovenska a so slovenskými hlasovými pokynmi. Akurát aktualizácia máp je bezplatná iba prvých 30 dní, no aj tak nejaký čas vydržia.

Navigácia iGo Primo je jedna z tých lepších na trhu. Je presná, čo sa týka určovania polohy, prevažne efektívna, čo sa týka výpočtu trasy k cieľu. A na sedempalcovom displeji Geovisionu prehľadnejšia než na bežných štvorpalcových GPS drobcoch. Hoci iba keď je Slnko za oblakmi, v opačnom prípade sa displej dosť leskne.

Prestigio Geovision 7777: Štyri v jednom

Zdroj: TREND/Jozef Andacký

Softvér možno, samozrejme, stiahnuť a používať aj na iných tabletoch. Súčasťou výbavy Prestigia je však inštalačná súprava pozostávajúca z držiaka s prísavkou a autonabíjačky, ktoré iné tablety v balení nemávajú.

Keďže tablet by nemal prekážať šoférovi vo výhľade a/alebo aby sa obraz na displeji na slovenských cestách plných výtlkov netriasol, treba ho pripevniť tak, aby sa opieral o palubnú dosku. Montáž a demontáž držiaka v bežných osobných autách s ostrým sklonom predného skla, napríklad vo Forde Focus ako pri teste TRENDU, je trochu komplikovanejšia, ale dá sa zvládnuť. Lepšie sa s ním bude pravdepodobne manipulovať v offroade alebo v dodávke.

Sklon predného skla limituje funkcionalitu Geovisionu 7777 ako čiernej skrinky, nakrúcajúcej video zadnou kamerou, ktoré sa môže hodiť pri dopravnej kolízie (alebo páde meteoritu). Vo Focuse, a zrejme rovnako vo Fabii či Octavii, sa preň nedá tablet natočiť do takej polohy, aby protisvetlo nespôsobovalo, že výsledné video je príliš tmavé.

Pritom systém sa zdá navrhnutý rozumne. Dvojmegapixlové rozlíšenie kamery síce na súčasné pomery nie je žiadna sláva, no na zábery do čiernej skrinky stačia. Ešpézetka pred vami idúceho auta sa na nich, pri vhodnom uhle, dá prečítať.

Desať megabajtov na minútu záznamu taktiež nie je veľa. Hoci intenzívnejší šoféri sa bez doplnkovej micro SD karty nezaobídu. Z interného osemgigového disku má používateľ na vlastné dáta a aplikácie len šesť gigabajtov.

Nahrávací softvér je, samozrejme, manuálny. Nevie sa sám napríklad zastaviť po vypnutí motora. A musíte si tiež zvyknúť na mätúce označenie ovládacích prvkov. Nahrávanie sa zapína dotykom na ikonu Nastavenia, kým samotné nastavenia sa zasa skrývajú pod ikonou Navigácia.

Televízna funkcionalita sa v tabletoch veľmi často nevyskytuje. Môžu ju oceniť najmä spolucestujúci alebo taxikári (kým čakajú na klienta). Ponuka staníc je limitovaná: cez digitálny anténový štandard DVB-T sa v súčasnosti šíri šesť staníc: STV1, STV1 HD, STV2, JOJ, JOJ Plus, Markíza a Doma. Na parkoviskách pod holým nebom či na cestách, aj počas jazdy, je príjem signálu v aute, vďaka vysúvacej anténke, obstojný.

Použitie štvorsedmičkového Geovisionu ako bežného tabletu limituje slabé rozlíšenie sedempalcového displeja: 800 x 480 bodov. Na porovnanie, iPad mini má 1 024 x 768 bodov. No na bežné surfovanie po webe, čítanie e-mailov alebo prezeranie objednávok a faktúr stačí.

Prestigio Geovision 7777: Štyri v jednom

Zdroj: TREND/Jozef Andacký

Hardvérové parametre tohto Prestigia v zásade zodpovedajú cene zariadenia (140 eur). Základom je procesor ARM Cortex A5 s taktom 1,2 GHz a jedným gigabajtom RAM. Zariadenie beží na Androide vo verzii 4.0 Ice Cream Sandwich. Konektivitu zabezpečuje WiFi (3G nemá), micro USB 2.0 a mini HDMI.

Dizajnovo je Geovision 7777 skôr praktický. Šasi so štandardnými rozmermi sedempalcového tabletu a hrúbkou 9,8 milimetra je z plastu, no konštrukcia je pevná. Hmotnosť sa podarilo udržať na 290 gramoch, čo je menej, ako má iPad mini. Pár gramov pridá puzdro (súčasť balenia), ktorom možno tablet prenášať.

Záverečné hodnotenie: Štyri v jednom nie je zlý nápad. No v Prestigiu Geovision 7777 je to skôr tri v jednom.

Zariadenie zapožičal Asbis Sk.

Prestigio Geovision 7777 v kocke

plusy

mínusy

kvalitný navigačný softvér

lesknúci sa displej za slnečného počasia

príslušenstvo na uchytenie a nabíjanie zariadenia v aute

nízka kvalita videozáznamu v autách so šikmým predným sklom

televízny DVB-T tuner

slabé rozlíšenie displeja

cena

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku - TREND/Jozef Andacký