Predator: Hunting Grounds (PS4, PC)

Najlepšou hrou pre fanúšikov Predátora je skvelá akcia Aliens vs. Predator s trojakou hrateľnosťou: za ľudí, votrelcov a predátora. Nový titul stavil na súčasný multiplayer ošiaľ a umožní hrať za ľudskú jednotku s vojakmi alebo za mocného predátora. No pozor, predátor je iba jeden a musíte zvládnuť jeho schopnosti. Tím má rozloženú zodpovednosť medzi viacerých hráčov podľa povolaní. Ak hráte za ľudí, plníte isté úlohy, ale väčšinou sa snažíte nalákať predátora zo zóny komfortu, kde by ste sa naňho mohli vrhnúť a oslabiť ho. Postup býva pomalý, no máte účinné, i keď pomalé zbrane.

Predator Hunting
Zdroj: Sony

Ľudský tím má tieto povolania: assault je vyrovnaný typ pre všetkých. Skaut je výborný šprintér i sniper, no má málo zdravia. Podpora znie slabo, a v skutočnosti je to povolanie tank, má obrovské zdravie a láka na seba protivníkov. Ich spojenie v tíme je podobne ako v iných hrách účinné – tank ide v prednej línii, assaulti sú v zálohe či vpredu, skauti behajú o dušu a mätú predátora. Je dobré naučiť sa hrať za isté povolanie čo najlepšie a využívať ho – ale multiplayer hráči určite neodolajú hre za všetkých.

Predátor núka iné možnosti. Je iba jeden, rovnako ponúka viaceré kategórie (scout, hunter, berserker). Aj tu platí, že je ideálne vyskúšať všetkých, ale na začiatku máte rýchleho skauta s nízkym zdravím a k ďalším sa dopracujete. Každý chce hrať za predátora, lebo je rýchlejší, lepší a rešpektuje filmový originál. Zrazu ste agilný, mocný typ a využívate všetky známe zbrane, infravidenie alebo aj kamufláž. Je to mimoriadne zábavná zmena a hre odpustíte aj pomerne rovnaké mapy v džungli kdesi v Južnej Amerike. Keď hráte za predátora, ničíte celý tím, naháňate ho vo svojej zóne a zbierate ich lebky.

Najväčší rozdiel je, že zatiaľ čo ľudská jednotka má zo začiatku viac možností, ako predátor si veľa noviniek musíte zaslúžiť: ďalšie druhy i zbrane. Aby boli šance ľudí proti predátorovi vyrovnané, používanie istých zbraní ho ľahšie prezradí. Bizarne autentická je sebadeštrukcia: ak tím nestačí ujsť, misia končí zlomyseľným ťahom predátora. Nová akčná hra má síce potenciál, ale čas ukáže, či sa bude často hrávať. Jej premisa je dobrá, no zatiaľ má pomerne málo máp i úloh. Časť fanúšikov poteší, hoci konkurencia v žánri je vysoká.

Gears Tactics (PC, neskôr Xbox One)

Akčná séria Gears of War mení žáner: ako taktická stratégia chce osloviť ďalšie publikum a fanúšikov sa snaží osloviť novými kúskami príbehu. Odohráva sa ešte počas prvej časti po ikonickom Emergence Day, kedy začal konflikt ľudí s rasou Locustov. Nepriateľ vtedy neprišiel prekvapivo z vesmíru, ale zvnútra zeme. Novinka má pre vás aj nové postavy, ktoré tvoria jednotku a naháňajú vedca, čo vytváral nepriateľov. A bonusom je pohľad do minulosti Locustov, takže viete odkiaľ pochádzajú a prečo na planétu Sera dorazili.

Gears Tactics
Zdroj: Xbox Game Studios

Gears Tactics sú akčná stratégia ako legendárny XCOM, ale dbajú na vyššie mieru akcie. Kľúčové zmeny sú v pohybe, kde máte väčšiu voľnosť oproti iným stratégiám, no súčasne rešpektujú systém striedania ťahov vás a oponenta. Každý ťah si musíte vhodne premyslieť a vítanou zmenou je viac aktivít počas jedného ťahu, takže misie občas trvajú kratšie ako v iných hrách (cca 30 minút). Do misií si treba vybrať vhodné typy, aby sa dopĺňali a mohli sa podľa známych Gears pravidiel pustiť do nepriateľov. Aj tu využívate pomalý postup, malé kroky a úkryty, odkiaľ hádžete granáty či spustíte paľbu. Možností v kole nie je veľa: pohyb, nabíjanie, streľba alebo aj sledovanie. Stačí urobiť pár chýb v dvoch-troch kolách po sebe a misia končí zle.

Dĺžku misie a ťaženia ovplyvní aj obtiažnosť a spôsob hrania: ak snoríte v každom rohu prostredia, ľahko sa naťahuje a taktika jasne velí, že detailisti a tí, ktorí preferujú zásadné rany majú viac skúsenosti aj výhody. AI nepriateľov je navyše na vysokej úrovni a dajú vám zabrať. Zloženie čerpá z minulých dielov série a nechýba pár náročných bossov. Náplň sa zaraďuje do niekoľkých typov: väčšinou stačí vyčistiť mapu, inokedy idete na lov pokladov či pomáhať iným. Silu jednotky určujú aj vlastnosti a level vojakov – sami si volíte aké vlastnosti sú dôležité a kam investovať body. Gears Tactics hravo zaberú aj 30 hodín a hrať sa dá aj po závere príbehu, takže je to dobrá kúpa. Hráči s Game Pass získajú novinku v mesačnom predplatnom.

Kód na recenzovanie Gears Tactics poskytol Xbox.

Snowrunner (Xbox One, PS4, PC)

Ak od hry s autíčkami nečakáte vždy iba titul, kedy presvištíte 200 km/h po rovinke, ale hľadáte aj iné atribúty, môže vám imponovať Snowrunner. Nehráte iba na čas či o miesta. Čakajú vás snežné oblasti Aljašky, Michiganu a Sibíru s výzvami. Ovládate ťažký tirák, snažíte sa dostať na vytýčené miesto s podmienkami. Prostredia majú výhody i úskalia: Aljaška je zasnežená lokalita s množstvom zábavy. Michigan ponúka hory, jazerá a najmä zelenú prírodu. A Sibír je bohom zabudnutá oblasť bez poriadnych ciest a s ťažkým terénom.

Snowrunner
Zdroj: Focus Home Interactive

Postupne sa pustíte do rozmanitých úloh pre trojicu firiem či ropných magnátov. Hre nejde iba o jazdu, ale vyžaduje od vás sprievodné aktivity. Musíte si vybrať auto, príves, mať po ruke servisné pomôcky a orientovať sa v teréne. Hra vás skúša, aké auto si zoberiete a či v teréne nezapadne. Pretože o cestách často nemôže byť reč: križujete tajgu či sneh a približne sa triafate do trasy. A autá sa často kazia, musíte ich opravovať, meniť a inštalovať lepšie súčiastky. Práca s autami má svoje čaro, najmä keď vám pribúdajú ďalšie modely.

V teréne ide o obozretnú jazdu a hľadanie bodov. Plníte misie, vozíte materiál, občas idete zobrať stratenú zásielku a najmä zarábať peniažky, inak nebude na servis či autá. Niektoré misie sú zaujímavé tým, že si meníte autá podľa potreby, inokedy vám pomôže analýza situácie: mám vhodné pneumatiky? Bude navijak dostatočný pre cisternu? A občas si musíte opraviť  cestu, aby ste sa niekam dostali. Snowrunner nemá príliš rýchle tempo a dbá o iné atribúty. Autori sa zamerali na prostredia, ale neriešia iné atribúty: iných ľudí budete hľadať márne. Toto je váš truck, toto je váš biznis a príroda je neľútostný protivník. Fanúšikov poteší aj dobrá fyzika áut a prostredia či solídna grafika.

Trials of Mana (PS4, Switch)

Novinka Trials of Mana je remake existujúcej RPG z roka 1995. Hráči na Západe čakali naň štvrť storočia, ale prišiel rovno v lepšej grafike i s vylepšeniami. Je pútavý, mení isté pravidlá v žánri, ľahko sa hrá a navyše má aj dobrú mieru humoru. Na rozdiel od Final Fantasy 7 Remake nemení časti príbehu, ani nevkladá iné prvky, ale ostáva verný originálu aj za cenu istej archaickosti. Takto sa hralo v roku 1995 a dnešné pravidlá sa zmenili, no Trials of Mana si nechala vlastné princípy.

Trials of Mana
Zdroj: Square Enix

Najväčším rozdielom v žánri je štart, kde si pevne vyberáte tri postavy zo šiestich, s ktorými absolvujete celú výpravu. V iných hrách vám pribudnú členovia partie postupne a môžete si ich meniť, tu vaša voľba ovplyvní všetko. Ak chcete mať vyrovnanú partiu, asi zoberiete bojovníka, mága a liečiteľa, ale môžete experimentovať. Či to bola dobrá voľba, zistíte po 5 až 10 hodinách, keď jeden z členov nebude stačiť na silnejších oponentov alebo mu budete musieť meniť vlastnosti či skúšať inú bojovú taktiku. S každou trojicou by ste hru mali dohrať, otázne je, aká náročná bude. Každá postava má aj svoj prológ, motivácie a do dejového rámca vhodne zapadne.

Herná náplň je relatívne priamočiara. Nebojové časti vám umožnia skúmať svet a boje sú nápadité, rýchle a po prvých hodinách prídete na rôzne triky. Že údery sú silné, kombá úspešné, ale čoraz viac sa treba sústrediť aj na mágiu a využívať slabiny súpera. Na boj veľmi vplýva level postáv, vďaka vyššiemu môžete riešiť silnejšie kombá a neskôr sa objavia elementály so špeciálnou mágiou. Spočiatku bizarne vyzerá aj striedanie dňa a noci, ktoré vám venuje špeciálne útoky – ale budete čakať dva dni, aby ste boli silnejší v boji? Akurát jedna postava má schopnosť bojovať inak v noci (vlkodlak), vtedy sa časovanie vyplatí. Trials of Mana má 30 hodín zábavnej JRPG a skrýva aj potenciál na druhé hranie, ak si poviete, že skúsite inú trojicu a misie.

Sakura Wars (PS4)

Nová JRPG sa odohráva vo fantastickom svete, ktorý sa odklonil od reality – v 40. rokoch 20. storočia nie sú svetové vojny, ale démonické invázie robotov. Parná technológia prekvapivo preskočila elektrinu, svet funguje inak. Chopíte sa veterána Seijuro, vediete jednotku nováčikov a snažíte sa čosi vybojovať, venovať vzťahom a zachrániť región (Tokio a okolie). Na pomery žánru má Sakura Wars viaceré novinky: namiesto celistvého deja sa delí na príbehové epizódy, čo je výborný prístup pre zaneprázdnených hráčov. Príbehu je dosť, núka netradičné prostredie i dej, veľa postáv i miest vás presvedči o kvalite – stretnete aj iné národy (Angličanov, Nemcov a ich štýl).

Sakura Wars
Zdroj: SEGA

Súčasťou príbehu sú konverzácie so ženami rôzneho pôvodu i nátury. Optimistka, záhadná dáma, knihomoľka či ninja bojovníčka sú odlišné a výborne napísané, že je ich radosť spoznávať. Vyznejú vďaka japonskému dabingu a košaté dialógy neraz čakajú na výber vašich odpovedí. Dámy si treba získať a až potom sú ochotné zdieľať detaily životov. A pevné vzťahy sú neskôr využité v bojovej porcii.

Keď dorazia démoni z inej dimenzie či národa, nastúpi taktika. Využívate údery, kombá, obranu a premrštené reakcie po naplnení špeciálneho ukazovateľa. Občas narazíte na prekážky v teréne, inak je boj rýchly a naučíte sa ho rýchlo. Japonci posúvajú akciu do prehnaných momentov ako v seriáli a rátajú so znovuhrateľnosťou. Na koniec sa možno dostať po 20 hodinách, ale zďaleka ste nevideli všetko. Do Sakura Wars očakáva sa dá pustiť znova, venovať sa iným postávam či určíte iné voľby. Je to netradičný titul – ale aj keď japonskú tvorbu poznáte, tento vás dokáže prekvapiť.

Na príprave textu spolupracoval Michal Korec