Xiaolang Zhang bol obvinený z krádeže informácií o vozidle firmy Apple, ktoré má zatiaľ interný názov Project Titan. Ešte predtým prijal pracovnú ponuku od čínskej spoločnosti XPeng Motors, ktorá verejne vyhlásila, že s prípadom ani technológiu spoločnosti Apple nemá absolútne nič spoločné.

Prípad sa začal vyšetrovať v júli 2018, keď bol Xiaolang Zhang obvinený súdom v San Jose z údajného stiahnutia 25-stranového dokumentu, ktorý obsahoval obchodné tajomstvo spoločnosti Apple v súvislosti so samoriadiacim elektromobilom, ktorý firma už roky vyvíja. Dokument mal obsahovať podrobné nákresy obvodov vytvorených pre Titan.

Niekoľko mesiacov pred obvinením sa X. Zhang rozhodol Apple opustiť. Zamestnávateľovi pritom povedal, že sa chce vrátiť do Číny a pracovať bližšie pri svojej matke. Zástupcovia firmy sa krátko po tom dozvedeli, že jeho novým zamestnávateľom je XPeng Motors, čo bol v tom čase startup, ktorý sa zaoberal výrobou elektromobilov.

X. Zhanga zatkli americkí federálni agenti na letisku po tom, keď si rezervoval last minute letenku. Keď sa začalo vyšetrovanie, vinu popieral, no v minulom týždni dosiahol dohodu s protistranou, v rámci ktorej vinu priznal.

Nie je to prvý prípad

Čínska spoločnosť XPeng na tieto správy reagovala oficiálnym vyhlásením, v ktorom sa snaží uistiť verejnosť, že s prípadom nemá nič spoločné, ani nesledovala jeho vývoj. Zdôrazňuje, že sama seba považuje za lídra na čínskom trhu s autonómnymi vozidlami, cení si duševné vlastníctvo a naďalej mieni pokračovať vlastnou cestou.

Rivian
Neprehliadnite

Elektromobily zdražejú. Stratový Rivian hnevá svojich zákazníkov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa